Chránit se a nezabíjet

31. 1. 2018 – Indonésie, Asie
Jana Patková
Jana Patková

Originální brožura radí indonéským farmářům, jak řešit konflikty s divokými zvířaty, která ničí jejich pole. Členy anti-konfliktního týmu byli jak čeští dobrovolníci a členové organizace, tak její indonéští zaměstnanci.

Zvířata ničí pole a lidé je za to pronásledují a zabíjejí. Konflikt, který zdánlivě nemá řešení. Organizace The Kukang Rescue Program proto vytvořila unikátní brožuru, která má indonéským farmářům ukázat, jak mohou svá pole chránit před divokými zvířaty, aniž by je museli zabíjet. Kromě toho bude brožura sloužit i jako vzdělávací materiál o ohrožených druzích zvířat žijících v jejich blízkosti.

Anti-konfliktní tým s farmáři
Anti-konfliktní tým s farmáři

Kromě stručného popisu každé z klíčových lokalit, na kterých žijí oslovení farmáři, brožura představuje jednotlivé druhy zvířat, důvody jejich ohrožení, ale také jejich přínos pro celý ekosystém i samotné farmáře. Především však uvádí jednoduché tipy a triky, pomocí nichž mohou farmáři bránit divokým zvířatům v ničení úrody, aniž by je zranili či zabili. Upozorňuje také na to, jaké postihy lidem hrozí v případě zabití či odchycení chráněných zvířat. Příručka je vyhotovena ve třech jazycích, v češtině, angličtině a indonéštině, a doplňují ji originální kresby představovaných druhů zvířat.

V terénu a mezi farmáři
V terénu a mezi farmáři

Brožura je výsledkem spolupráce anti-konfliktního týmu organizace The Kukang Rescue Program s 67 indonéskými farmáři a jejich rodinami. Ti žijí v různých lokalitách na hranicích chráněného pralesa v provincii Severní Sumatra a jejich farmy jsou často navštěvovány divokými zvířaty, která ničí jejich úrodu. Členy anti-konfliktního týmu byli jak čeští dobrovolníci a členové organizace, tak i její indonéští zaměstnanci. Pomocí dotazníků zjišťovali, jaké mají farmáři o zvířatech znalosti, jaký k nim mají vztah i jaké druhy a jak často jejich pole navštěvují. Na základě těchto informací byl vytvořen seznam osmnácti druhů živočichů, které se s místními lidmi nejčastěji dostávají do konfliktu.

Vyplňování dotazníku
Vyplňování dotazníku

Jedním z ohrožených živočichů, který je na farmách považován za škůdce ovocných stromů a který se tak nezřídka stává obětí farmářů, je outloň váhavý (Nycticebus coucang), cílový druh záchranného programu The Kukang Rescue Program.

„I když je brožura primárně určena pro farmáře na severní Sumatře, věříme, že představení jednotlivých druhů živočichů, jejich významu a ohrožení a především způsobů, jak je nenásilně držet dál od lidských obydlí a zemědělské půdy, bude užitečné například i pro další ochranářské projekty nejen v Indonésii, ale i v dalších oblastech s častými konflikty lidí s divokými zvířaty,“ vysvětluje František Příbrský, vedoucí záchranného programu Kukang.

Outloň váhavý
Outloň váhavý

Brožura vznikla i díky podpoře a spolupráci se Zoo Ostrava, Zoo Olomouc a Zoo Liberec, které jsou dlouholetými partnery programu.

Brožura je k dispozici na webu programu ke stažení v české i anglické verzi a může být volně šířena s podmínkou uvedení autorství The Kukang Rescue Program.

(Foto Lucie Čižmářová)

Poděl se o svůj názor

Související články