Superpotravina, která má své vlastní muzeum

17. 2. 2018 – Korejská republika, Asie
Pavel Fellner
Pavel Fellner a jeho cesty

Podle vědců patří korejská specialita kimchi mezi pět nejzdravějších potravin světa. Mističku s touto kvašenou zeleninou můžete v Koreji dostat ke každému jídlu.

Ani při oblíbeném grilování masa přímo na restauračním stole (Hot Pot), kdy si zákazník sám uvaří jídlo), nesmí chybět kimchi - nakládané zelí
Ani při oblíbeném grilování masa přímo na restauračním stole (Hot Pot), kdy si zákazník sám uvaří jídlo), nesmí chybět kimchi - nakládané zelí

Kvašená jídla jsou běžná všude ve světě, ale speciální chuť ohnivého kimchi je jedinečná právě v Koreji. Hlavní zeleninovou složkou v kimchi je ředkvička, korejské zelí nebo okurka, které jsou zmixovány nebo naplněné nejčastěji směsí mleté červené papriky, cibule, drceného česneku a zázvoru, ale také mohou být přidány i další přídavky jako jsou ovoce, ryba či měkkýši. 

Ingredience, které jsou v kimchi použity, závisí i na ročním období – na jaře je nejčerstvější kimchi ze zelí a ředkviček, v létě z okurek. Příprava kimchi se také liší v závislosti na regionu, ale i na konkrétních rodinách, kde se rodinný kimchi recept předává buď z matky na dceru, nebo z tchyně na nevěstu. Základních typů kimchi je více než sto.

Lahůdka, která je také velice zdravá
Lahůdka, která je také velice zdravá

Kimchi má dlouhou historii, zmiňuje se o něm už poezie stará bezmála tři tisíce let. Samozřejmě tohle v podstatě kysané zelí s přísadami prošlo svým vývojem. Tak třeba dnes nezbytná součást kimchi, sušené červené chilli papričky, Korea až do 17. století neznala.

Také způsob ukládání se už změnil – dnes ho většinou Korejci mají v plastových krabičkách v lednici, zatímco jejich předkové měli na kimchi speciální kameninové nádoby. Asi není náhoda, že nebyly nepodobné našim soudkům na kysané zelí…

Takhle se ukládaly nádoby s kimchi dříve
Takhle se ukládaly nádoby s kimchi dříve

Kimchi se už také dostalo do hledáčku vědců a lékařů, podle nichž patří k pěti nejzdravějším potravinám světa (ty další jsou olivový olej, sója, jogurt a čočka). Není sporu o tom, že kimchije bohaté na vitamíny A, B1 a B2, vápník, železo a laktobacily. Napomáhá trávení a povzbuzuje imunitu – vědci z korejského výzkumného ústavu potravin byli dokonce přesvědčeni, že pomáhá i proti ptačí chřipce.

Muzeum kimchi v Soulu a níže jeho malá expozice
Muzeum kimchi v Soulu a níže jeho malá expozice

Příloha, která tvoří základ korejské národní kuchyně, má dokonce v Soulu i své malé muzeum, v němž najdete o kimchi úplně vše, včetně zajímavých receptů. Pokud ovšem zrovna nemáte do Soulu cestu, recepty na různé typy kimchi najdete na této stránce nebo na videu.

Poděl se o svůj názor

Související články