Co na té práci pro neziskovky vlastně je?

2. 4. 2018 – Súdán, Afrika
Veronika Černíková
Veronika Černíková

V Súdánu je přes tři miliony uprchlíků a vnitřně vysídlených. Mezi více než pěti sty pracovníky organizace Lékaři bez hranic, kteří jim pomáhají, působí i Češka Veronika. Jaké to je, být na misi?

Tento text berte jako přátelskou radu, prosím. Je míněna pro vás všechny, kdo přemýšlíte o práci v nějaké neziskové organizaci. Je to takové upřímné „varování“ před tím, co vás čeká.

Nedávno jsem přijela na svou první misi s Lékaři bez hranic do Západního Dárfúru v Súdánu.

Lékaři bez hranic tady působí v malém zdravotnickém středisku v táboře pro vnitřně vysídlené v Krindingu. Naším cílem je poskytovat kvalitní bezplatnou lékařskou péči obyvatelům Západního Dárfúru. Spolupracujeme přitom s místním ministerstvem zdravotnictví. Právě teď se naše působení blíží ke konci a my se připravujeme na předání projektu.

Na misi působím jako koordinátorka projektu, což znamená, že jsem hlavně v kanceláři, ale také pobíhám po úřadech, nebo po areálu zdravotního střediska a řadu věcí koordinuji. Hodně času trávím také se „seznamem přání” různých oddělení: co je potřeba opravit, co se musí koupit, co chybí (přes sešity, tužky, k oplocení areálu, až po různé zednické práce v nemocnici). Někdy mám trochu času a sleduji sestry a doktory při práci. Je úžasné, kolik toho dokáží v tak skromných podmínkách, ve kterých by asi jen málokdo chtěl pracovat.

Ale zpět k tématu. Zhruba v době, kdy jsem přijela, začala jsem psát krátký seznam rad pro budoucí generaci spolupracovníků Lékařů bez hranic. Brzy se těch několik málo bodů změnilo na dlouhý soupis. Tady je…

Nepracujte v neziskovém sektoru, pokud nejste:

- připraveni pracovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

- připraveni poslouchat příběhy o vyprazdňování, pohybu střev, domácích porodech v tukulech (zdejší tradiční domky), nebo třeba o zlomeninách a různých chybějících kostech, které jste na misi viděli (vím, že to může znít zajímavě, ale příběhy o otevřených zlomeninách nejsou něco, co bych chtěla u večeře slyšet). 

- připraveni každý den vysvětlovat kuchaři, číšníkovi v restauraci nebo někomu z vašeho okolí, že opravdu nejíte maso. A že kuře je ve skutečnosti také maso.

- připraveni sprchovat se nebo jít jen na záchod s čelovkou na hlavě

- připraveni stát spolu se svými spolubydlícími každé ráno frontu na koupelnu (nebo na záchod)

- připraveni vypít hektolitry čaje s různými lidmi (protože nabídka dobrého přeslazeného čaje se prostě neodmítá)

- připraveni improvizovat – neexistuje nic, co by nešlo opravit lepicí páskou

- připraveni bojovat o poslední čokoládovou tyčinku, a to i se šéfem mise!

- připraveni na to, že všichni budou neustále zapomínat vaše jméno a po celou dobu vám budou říkat „khewaja” (cizinec) nebo vám dají nějaké místní jméno, takže po několika týdnech odpovíte „ano” na jakékoliv jméno (Veronika, Feiruz, Fatima, Venicia, V…???, Alain, Hannan…)

- připraveni alespoň jednou v průběhu vaší mise strávit celou noc a den na záchodě (prostě neexistuje způsob, jak se na misi vyhnout střevní chřipce)

Prostě nejste připraveni.

Ale víte co… Teď, když o tom tak přemýšlím, já tuhle práci prostě miluju a nedokážu si představit, že bych dělala někdy něco jiného. Možná to zní zvláštně, ale je fajn se ráno probudit a vědět, že mám před sebou spoustu výzev, e-mailů, setkání s úředníky, spolupracovníky, ostatními organizacemi…. a že tohle všechno budu muset zvládnout.

Ráda sleduji, jak se naše mise rozvíjí a vyvíjí: kolik jsme toho v krátké době dokázali, jak se zlepšují podmínky v nemocnici, jak pokračuje její rekonstrukce… Někdy si povídám s lidmi o jejich každodenním životě. Ne všechno v humanitární práci je o zachraňování životů. Někdy je to také o tom být tady a naslouchat.

Jako projektová koordinátorka často přicházím do kanceláře první, a jsem poslední, kdo z ní odchází. Když se ale na konci dne tým vrací zpět z nemocnice a přináší zprávy, jsem vděčná za to, že toho můžu být součástí. Sice ne jako zdravotník, ale pořád věřím, že jsem důležitým článkem k tomu, aby vše fungovalo tak jak má.  

Práce v humanitární oblasti není snadná, ale poskytne vám pocit, který lze nalézt jen u málo jiných zaměstnání. Vidíte, že pomáháte dělat svět trochu lepším místem - aspoň pro těch pár lidí, kterým pomoci můžete.

Takže na závěr: Nepracujte v neziskovém sektoru….Anebo radši jo, pracujte! Protože tahle zkušenost rozhodně stojí za to.

Malý pacient při vyšetření, zda nemá malárii... (Foto Lékaři bez hranic)
Malý pacient při vyšetření, zda nemá malárii... (Foto Lékaři bez hranic)

SÚDÁN a Lékaři bez hranic

Pokračující konflikty v mnoha částech země těžce doléhají na místní obyvatele. Odhaduje se, že v zemi je 3,2 milionu uprchlíků a vnitřně vysídlených a stále přicházejí další, především z Jižního Súdánu.

Lékaři bez hranic působí v zemi od roku 1979, a to z důvodů ozbrojených konfliktů, endemií a epidemií, vyloučení skupin obyvatel ze zdravotní péče a množství uprchlíků a vysídlenců.

Jen v roce 2016 (za loňský rok zatím nejsou údaje k dispozici) se Lékaři bez hranic angažovali v Súdánu takto:

Poskytli 309 900 zdravotnických konzultací

Poskytli 29 500 předporodních konzultací

V reakci na epidemii spalniček proti této nemoci očkovali 19 900 lidí

Provedli 4 500 rutinních očkování

V zemi působilo 597 pracovníků

Náklady na práci činily 11,8 milionu €

Více na webu Lékaři bez hranic

Poděl se o svůj názor

Související články