Tango nebo rádio?

10. 5. 2018 – Argentina, Amerika
Hanzelka a Zikmund
Hanzelka a Zikmund

Pokrok nezastavíš. Někdy bohu díky, jindy bohužel. Televizi má dnes skoro každý, kromě mě teda😊 Ale znáte někoho, kdo by neměl rádio? H+Z byli v Argentině fascinováni jeho popularitou a zvláště jeho ústředním vysílacím motivem, tangem.

Obliba obojího byla (a doufám, že stále je) tak obrovská, že to H+Z inspirovalo k zamyšlení nad otázkou: „Je rozhlas v Argentině tak populární proto, že neustále vysílá tango nebo je tango oblíbené díky rozhlasu?“ Ačkoli se H+Z zdálo, že se jeho tóny linou z přijímače po celý den, po pár dnech na půdě nového kontinentu vyšlo vládní nařízení, podle něhož měli majitelé rádií věnovat více času právě poslechu tanga. Prý bylo opomíjené a nebezpečně mu konkurovaly americké šlágry, brazilské zamby a uruguayské milongy…

Tehdy v celé zemi vysílalo přes šedesát rozhlasových stanic, z toho v Buenos Aires sedmnáct, které poslouchalo cca jeden a půl milionu majitelů rádií. Pod čarou se v knize Tam za řekou je Argentina uvádí, že po masovém prodeji přijímačů se stal počet posluchačů nekontrolovatelný. Nedalo mi to a zkusila jsem nalézt aktuálnější statistiku. Dle wikipedie v zemi funguje sto padesát stanic na frekvencích AM a asi tisíc sto padesát stanic přenášených krátkými vlnami FM. V roce 2000 bylo v zemi cca dvacet čtyři milionů přijímačů. Pochopitelně si, stejně jako já, můžete většinu z nich poslechnout on-line třeba zde. A kdyby se vám zachtělo právě tanga, tak mohu doporučit následující odkazy zde nebo zde.

Tango ovšem nebylo to jediné, co upoutalo pozornost H+Z. Když konečně vyladili stanici, jež přenášela klasický pořad, v jejich případě to byla Beethovenova Šestá symfonie, dostalo se jim po několika taktech studené sprchy. „Uspořádejte si činnost svých střev. Berte Tuil, osvědčené projímadlo!“ A po několika minutách přenosu zase přerušení, tentokrát reklamou na lék proti bolesti hlavy. Tehdy to bylo pro ně natolik frustrující, že problému věnovali celou kapitolku. Jako klasičtí studenti reálného gymnázia se navíc s pohoršením pozastavili nad faktem, že řada reklamovaných produktů je „nejideálnější“. „Copak to lze, stupňovat přídavné jméno „ideální“, když je samo o sobě povahou v superlativu?“ Pokrok nezastavíš. Uplyne pár let a „nejideálnější“ máme uprostřed televizních a rozhlasových pořadů také!

P.S.: Nevíte někdo, co se myslí výrazem „tanec Pražské podskalí?“ Dle wikipedie je to druh tanga Canyengue. Výraz je možné najít v řadě odkazů, všechny však wikpedii pouze citují…

Poděl se o svůj názor

Související články