Václav Sůra

(*1965)
Láska k cestování, touha po dobrodružství, adrenalinové zážitky z lezení a má profese se daly skloubit v povolání výškového montéra televizních vysílačů, kterým jsem se na pár let stal.
Po roce 1989 přišel rozhodující okamžik a po cestách napříč Skandinávií nastala první polární výprava na Špicberky. Vedl ji tehdy Mirek Jakeš, polárník, první Čech, jenž dosáhl Severního pólu.
Václav Sůra

První opravdu veliká polární expedice pro mne byla na jaře roku 1998. Vracel jsem se na Špicberky po půl roce, tentokrát s lyžemi a saněmi a dalšími čtyřmi dobrodruhy. Celou cestu jsem tehdy točil jako svůj první dokument pro ČT. Expedice dopadla dobře, naplánované cíle jsme úspěšně „zdolali“ a film byl několikrát odvysílán pod názvem Malé arktické dobrodružství.

V té době jsem již rok připravoval svou malou dceru Sandru na polární výpravu. Další rok (1999) jsem s ní a mým kamarádem odletěl do Grónska a Sandra se tak ve svých devíti letech stala jedním z nejmladších českých polárníků. S malým batůžkem zdolala vzdálenost 120 km.

Nejnáročnější polární výpravou se stala v roce 2005 expedice na Severní pól.

Články: