Trpěl tu už Robinson Crusoe

29. 12. 2015 – Maroko, Afrika
Petr Blahuš
Petr Blahuša jeho cesty

Salé je pirátským přístav, divočejší bratr marocké metropole Rabatu. Vstupujeme do města stejnou branou, jako měla svého času vejít i slavná cestovatelská dvojice H+Z.

Zatímco se i v těch nejzapadlejších koutech rabatské medíny může zabloudivší turista cítit jako v jakés takés civilizaci, stačí sednout na tramvaj, přejet po novém mostě přes ústí řeky Oued Bou Regreg a rázem se ocitne v hlubokém středověku. 

Z Rabatu do Salé... za řekou leží jiný svět
Z Rabatu do Salé... za řekou leží jiný svět

Staré Salé, kdysi na marockých sultánech de facto nezávislá městská republika a ještě dávno předtím silná námořní pevnost antického Říma, to je stále ta samá změť uliček medíny. Sbíhají se kolem zdánlivě nekonečných souků buď k parku u kissárie nebo směrem k pobřeží k nekonečným hřbitovům kolem uctívané zaoui Sidi Abdallaha ben Hassana a mešity s medresami patrona Salé Aboua El Hassana a Bou Inan. Hlavně ta druhá, stará 700 let, kdysi svým významem konkurovala mešitě rabatské.

Autor v medíně
Autor v medíně
Moderní  prvky v neměnné přírodě
Moderní prvky v neměnné přírodě

Sama medína je stále obtočena prakticky nepřetržitým pásem středověkých hradeb a bran,  které se však na rozdíl od časů, kdy před nimi zabrzdila překrásná expediční Tatra 87 Hanzelky a Zikmunda, dočkaly opravy. Nejlepším místem pro vstup do starého Salé – nyní tedy už bez nebezpečí, že vám na hlavu spadne kus zdi – je brána Bab Mrisa z roku 1270. 


Jdeme po stopách H++Z
Jdeme po stopách H++Z

Právě touto „branou malého přístavu“ byl o skoro 400 let později veden do otroctví zajatý Robinson Crusoe. Na rozdíl od tisíců křesťanů, které muslimští piráti ze Salé zajali za staletí svých výprav po Atlantiku, Středozemním moři, ale i z nájezdů na britské a irské pobřeží, měl budoucí slavný trosečník štěstí: stal se osobním sluhou pirátského kapitána Abd el Mámího, a to mu nakonec umožnilo ze Salé uprchnout. 

Jak moc se od časů našich cestovatelů změnil sortiment na tržnici?
Jak moc se od časů našich cestovatelů změnil sortiment na tržnici?
Boty možná ne, ale moře je tu stále stejně krásné.
Boty možná ne, ale moře je tu stále stejně krásné.
A protože stejným místem tehdy do Salé měla vstoupit i dvojice našich velkých cestovatelů, aby se pak přes bludiště souků dostali až k obrovskému muslimskému hřbitovu, vešli jsme tudy i my. 

Hrobka doktora, jehož kosti uklidňují moře.
Hrobka doktora, jehož kosti uklidňují moře.

Samy hřbitovy jsou oficiálně nemuslimům nepřístupné, ve skutečnosti se ale dá mezi náhrobky zářícími všemi možnými barvami dorazit až ke staré korzárské pevnosti Borj a bílé koubbě (svatyni), patřící uctívanému maraboutu (světci) Sidi Ben Achirovi, zvanému ve 14. století El Tahib-Doktor. Jeho kosti, zde uložené, měly podle legendy uklidňovat mořské bouře. To se pirátům jistě hodilo, že?

Poděl se o svůj názor

Související články