Můžou za to rybáři

3. 2. 2016 – Srí Lanka, Asie
Alex Honnold
Alex Honnold

Nedávno byla v časopise Nature zveřejněna studie, z níž laik pochopí hlavně to, že vůbec nevíme, kolik ryb vylovíme. Rozumějte ročně a na celém světě. Přitom tohle číslo není důležité jenom pro ekonomy, ale také - a to především - pro vědce, kteří podle něj odhadují, které druhy ryb už jsme skoro vyjedli.

Proč tu vlastně s odhady a výpočty kolem ryb zabírám prostor? Kromě toho, že jsem dosud nepochopila, proč je rybí oběd na pobřeží moře mnohdy dražší než v Liberci v nákupním středisku, mě zaujala role prostých rybářů. No ano, těch sympaťáků z celého světa, kteří voní mořem, rybinou a chudobou. Zdá se, že jejich klopotnou každodenní snahu odborníci značně podcenili a že jsou schopni vylovit mnohem víc rybí  žoužele, než si kdo myslel. A co to znamená?

Mladá rybářka na Sulawesi
Mladá rybářka na Sulawesi

Nic menšího, než roční globální úlovek ryb je o nějakých 30 procent vyšší, než oficiálně uvádí FAO (Organizace pro výživu a zemědělství při OSN). V číslech je to 109 milionů tun ročně místo hlášených 77 milionů tun. Autoři studie vtipně poznamenávají, že je to "více, než je hmotnost celé populace Spojených států".

Mohou za to drobní rybáři, kteří loví pro obživu vlastní rodiny a pro příbřežní obchod. Jsou pilní a připadá na ně celých 25  procent veškerého výlovu. Což doteď nikoho vlastně nenapadlo, a tak je v takovém  měřítku do rybí statistiky nezahrnul. 

Šrí Lanka - u přístavu Negombo
Šrí Lanka - u přístavu Negombo

Bohužel to ale rovněž znamená, že pokles rybích populací je také větší, než se původně soudilo. A za to už rybáři na volné noze nemůžou. Nechci opakovat mnohokrát uváděná fakta o lodích-monstrech, které fungují i jako konzervárny schopné zamrazit až 30 tun ryb denně. Těm se žádné, ani sebebarevnější bárky nevyrovnají. Práce na nich je nebezpečná, ale krásná, a my cestovatelé se jejich majitelům právem obdivujeme. A ti majitelé zase nevyloví víc, než jsou schopní sníst oni nebo jejich blízké okolí. Prostě je všechno v rovnováze, jak bylo před počátkem průmyslového rybolovu, díky kterému mám ale tu svou levnou rybu v Liberci.

Když se tak dívám na fotky Jirky Páleníčka, kterému rybáři  všech zemí také učarovali, říkám si, že v Liberci si raději dám kapra než tresku. Aby bylo všechno zase v  rovnováze...

Maluku  - Indonésie
Maluku - Indonésie
Není třeba spěchat - Šrí Lanka
Není třeba spěchat - Šrí Lanka
Obtížný návrat na pevninu - Bali
Obtížný návrat na pevninu - Bali
Perancak - rybářské lodě na jihozápadě Bali
Perancak - rybářské lodě na jihozápadě Bali
Ranní návrat rybářů na Bali
Ranní návrat rybářů na Bali
Šrí Lanka
Šrí Lanka
Vyfoťte  si mě s úlovkem - Šrí  Lanka
Vyfoťte si mě s úlovkem - Šrí Lanka
Poděl se o svůj názor

Související články