Musíš si udržet čistou hlavu, jinak spadneš do drog

19. 4. 2016 – Keňa, Afrika
Jiří Pasz
Jiří Pasz

Česko-slovensko-keňský štáb se chystá v létě natočit dokument v největším africkém slumu Kibera. Cílem je ukázat sílu lidí, kteří žijí v těch nejhorších životních podmínkách, a přesto se nevzdávají.

Jak avantgardní umělci Maasai Mbili malují noviny pro lidi, co neumí číst? Umí místní bylinkář Lazarus namíchat nápoj lásky? Jak si vytvořit ledničku tam, kde není elektřina? Najde se nový keňský Rocky mezi dětmi v místním boxerském klubu? Co je to létající záchod? Nejen na tyto otázky odpoví dokumentární film, který bude pomocí příběhů několika mimořádných lidí ilustrovat život ve slumu. Jedním z takových hrdinů všedního dne v Kibeře je i tanečnice Monica.

Keňský slum Kibera je domovem skoro miliónu lidí.
Keňský slum Kibera je domovem skoro miliónu lidí.

Jako dítě ze slumu tančila s uměleckou skupinou Wayo Wayo v místní organizaci provozované švédskou organizací Global Relation. Když bylo Monice osmnáct, zamilovala se do svého tanečního kolegy. Po třech letech vztahu se jim narodil syn Calyn, kterému nebyl ani rok, když oba odcestovali na týdenní vystoupení do Švédska. Před návratem zpět do Keni se otec Calyna rozhodl, že zůstává ve Švédsku a do Keni se už nevrátí. Pro Moniku však existovala jen jedna cesta, a to domů za synem. Přestěhovala se zpátky do Kibery, a začala ještě více tančit. Stala se hlavní choreografkou, pod jejímž vedením skupina získala mnoho tanečních cen nejen v Keni. Ve snaze zajistit organizaci i vedlejší příjem, otevřela společně s dospívajícími dětmi obchod se zeleninou. Každé ráno vstávala v půl páté, aby odjela na centrální trh nakoupit tu nejlevnější zeleninu ve městě, kterou pak náctiletí prodávali po celý den a navečer společně sepisovali účetní záznamy.

„Nebyla to pro mě lehká doba. Jako svobodná matka jsem se musela v první řadě starat o Calyna. Ale já sama vím, jaký je život ve slumu. Zvlášť, když jsi dítě. Musíš si udržet čistou hlavu, jinak spadneš do drog a do problémů. Když nedokončíš školu, nemáš budoucnost. Musela jsem organizaci udržet nad vodou, pravidelně se stýkat s dětmi a dát jim pohyb, radost z tance, nějaký smysl do života,“ říká Monika, když vzpomíná na tuto dobu.

Jedním z hrdinů všedního dne v Kibeře je i tanečnice Monica.
Jedním z hrdinů všedního dne v Kibeře je i tanečnice Monica.

Dnes je Monika šťastně vdaná a patnáctiletý syn Calyn má jednoroční sestru Alis. Společně se svým mužem založili vlastní organizaci Wale Wale, kde Monika stále tančí. Skrze taneční vystoupení se snaží spolu s dětmi ovlivňovat společnost v Kibeře. S vtipem a humorem zpracovávají mnohá sociální témata jako prevence HIV/AIDS, práva žen, problematiku tzv. sugar daddies (pozn. prostituce za drobné dárky), drogovou závislost a další. Spolu s dospívajícími dětmi a členy organizace Wale Wale nedávno otevřeli v Kibeře restauraci, kde se Monika snaží posilovat pracovní návyky a podnikatelské dovednosti "sousedů".

Děti jsou ve slumu v neustálém ohrožení, cestu z chudoby hledají třeba v gangu. Volnočasové aktivity tak doslova zachraňují životy.
Děti jsou ve slumu v neustálém ohrožení, cestu z chudoby hledají třeba v gangu. Volnočasové aktivity tak doslova zachraňují životy.

Boxer Tunker, bylinkář Lazarus či avantgardní umělci Maasai Mbili budou ve filmu vyprávět další inspirativní příběhy. Dozvíte se tak mnohé o prostředí a podmínkách, ve kterých po celém světě žije přes miliarda lidí. Tým složený z profesionálních filmařů a rozvojových expertů poskytne vyvážený pohled na tématiku a zaměří se na pozitivní příklad, kteří tito lidé přinášejí. Díky dvěma keňským kameramanům Raphovi a Simonovi bude mít štáb unikátní přístup do slumu. Cílem je natočit film, po kterém budete z kina odcházet s dobrou náladou a pocitem, že vzdávat se, je zbytečné.

Projekt s názvem Staň se producentem filmu z Afriky můžete podpořit právě teď na serveru HITHIT. Už za minimální částku se můžete stát co-producentem filmu a vybrat si i originální dárek. Zapojit se můžete tady (najdete tu i více informací).


A kdo stojí za celým projektem se dozvíte zde?

Kibera je největší slum v Africe. Je plná lidí, kteří neztrácí naději. Lidí, jež nám mají co říct. Natočme společně dokumentární film, který nezdeptá, ale udělá radost. I v místě jako je Kibera existují inspirující lidé, kteří dělají něco nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Skrz umění, tradiční medicínu, sport nebo hudbu probouzejí potenciál v dalších lidech ve slumu. A proto stojí za to, dozvědět se o nich více.

Problematika slumů bude provázet 21. století. Už v nich bydlí miliarda lidí.
Problematika slumů bude provázet 21. století. Už v nich bydlí miliarda lidí.
Poděl se o svůj názor

Související články