Co oni jen vědí?

9. 5. 2016 – Jihoafrická republika, Afrika
Martin Procházka
Martin Procházkaa jeho fotky

Sklenička whisky by mohla zahnat trudomyslnost! Co také jiného nudou dělat? Vím, v tom vedru to asi není nejlepší nápad, ale do večera mě čeká ještě nějakých sedm hodin a za oknem je klid. Mohl bych se přes odpolední pařák jet někam ukrýt, ale hlavou mi pulzuje myšlenka, co kdyby se tu zrovna něco stalo?

Sedím za volantem svého auta a přes otevřené okno se snažím nalapat trochu čerstvého vzduchu. Polední slunce mě pálí do tváře a interiér mojí čekací boudy na čtyřech kolech se rozpaluje do nesnesitelné výhně. 

Napajedlo Sable v Jihoafrické republice
Napajedlo Sable v Jihoafrické republice

Takto jsem měl v plánu ukončit své tříměsíční putování Afrikou. Rozhodl jsem se počkat víc jak dva týdny na napajedle Sable v Jihoafrické republice. Od rozednění až do setmění na stejném místě. Od rozpálené výhně přes průtrž mračen, kdy mi snad nad hlavou vyšší moc rozevřela mraky a rozhodla se předčasně vše spláchnout z povrchu zemského, tak stále čekat na stejném místě. Ptáte se, jestli jsem to dal bez újmy na psychickém zdraví? Ano. Dal a jsem za každý ten okamžik rád. Začal jsem totiž vidět slabé nuance, rozdíly v chování určitých zvířat, která napajedlo navštěvovala a kterých si běžný návštěvník při letmém pohledu ani nevšimne. Vypíchnu jednu zkušenost, která se mi stala se slony.

Slon africký (Loxodonta africana).
Slon africký (Loxodonta africana).
Šarvátky mezi slony byly velmi časté.
Šarvátky mezi slony byly velmi časté.

Každý den jsem měl možnost, krom různých druhů zvířat, sledovat u napajedla slony. Občas přišla skupina samic i s mláďaty, která si následně vesele hrála ve vodě, bez známky sebemenšího ohrožení a napětí. Napajedlo navštěvovala i skupina mladých samců. Jde vždy o výrostky, kteří jsou vyhnaní z rodného stáda. Tito samci pak zakládají své chlapecké skupiny. Když nakonec dosáhnou určitého věku, tak i tyto skupiny se rozpadají a ze samců se stanou osamělí samotáři, kteří putují krajinou a společnost samic vyhledávají jen v době říje. Skupinku těchto teenagerů jsem sledoval u vody každý den, měli mezi sebou testovací šarvátky, bahnili se v blátě a dováděli až mi hlava nebrala, co vše to obrovské tělo dokáže.

Slůně mělo občas potíže, aby ho větší sourozenci nezasedli.
Slůně mělo občas potíže, aby ho větší sourozenci nezasedli.

Asi po deseti dnech se něco změnilo. Po té dlouhé době se u napajedla žádný z těchto tlustokožců neukázal. Celodenní čekání tak vyšlo naprázdno. Druhý den ráno se na druhém břehu jezera ukázala lvice se šesti koťaty. Pro mě to bylo milé zpestření, i když na dálku se nedala udělat pořádná fotka. Smečka přišla na stejné místo i večer. Den se mi tak stal rozporuplným, byl jsem nadšený ze lvů, ale sloni opět nikde. Kde všichni jsou? Při ranním příjezdu jsem se rozhodl trochu oblast prozkoumat a tak jsem udělal kolem napajedla kolečko, při kterém jsem míjel stromy plné posedávajících supů. Je normální, že u smrti tito mrchožrouti patrolují, ale tady bylo něco divného. Každý strom, na který jsem dohlédl, byl plný těchto ptáků.

Mrchožrouti byli na každém kroku.
Mrchožrouti byli na každém kroku.
Supi byli tak přežraní, že měli co dělat, aby vzlétli.
Supi byli tak přežraní, že měli co dělat, aby vzlétli.

Jasno jsem měl až po rozmluvě s rangerem. Prý je v houští zdechlina slona. Buď v jeho smrti měl přičinění čas a nebo smečka lvů. Což teď není důležité. Důležitější bylo následné poznání, že ostatni sloni najednou zmizeli. Druhý den se ukázala skupina samců. Ale nepřišla na plac jako dřív, majestátně a bezstarostně. Spatřil jsem jednoho, jak z houští sleduje volné prostranství a čeká. Když se nakonec skupinka odhodlala, tak na jejich chování byla znát nervozita. Ani dřív tolerovaná auta turistů nebyla ušetřena a na slonech byla vidět agrese k těmto stojícím plechovkám. Jejich bezstarostné dovádění bylo náhle tatam. Do mého odjezdu jsem ještě jednou viděl skupinu samic s mláďaty. Ale i ta se chovala více obezřetně a netpělivě.

Nevím, možná to byla jen náhoda, ale po této zkušenosti věřím, že některá zvířata dokáží cítit smrt. U slonů jsou známé případy, kdy i po letech se rodiny zastavují u míst, kde jejich člen skonal a choboty tato pietní míst prozkoumávají. Jejich paměť je úctyhodná a kdo ví, jaké vzpomínky mají na nás, na lidi...

Buvol africký
Buvol africký
Když není nic většího... i tak se stále před objektivem něco motá. Tady např. Zoborožec jihoafrický.
Když není nic většího... i tak se stále před objektivem něco motá. Tady např. Zoborožec jihoafrický.
Poděl se o svůj názor

Související články