Zlaté noci v Budapešti

25. 5. 2016 – Maďarsko, Evropa
Bronislav Jaroš
Bronislav Jaroša jeho cesty

Všechna města mají v noci, kdy jsou jejich památky všelijak nasvícené, svůj půvab. Tady se však skoro zdá, že stojíme na prahu objevu bájného Eldoráda, a to se nacházíme jen nedaleko od nás. Budapešť je v noci zlatá a kamarádka Gyöngyvér poradí, kde rýžovat...

Na vrchu Gellért má návštěvník celou Budapešť jako na dlani
Na vrchu Gellért má návštěvník celou Budapešť jako na dlani

„Vydejte se ale na cestu ještě před půlnocí, protože některé památky na zbytek noci pohltí tma,“ nabádá místní dívka jménem Gyöngyvér a pro start radí zvolit zdejší vrch zvaný Gellért, jenž je se svojí sochou svobody a citadelou jednou z nejvýraznějších budapešťských dominant. „Skvělé místo na procházku, odkud je překrásný výhled na celou Budapešť,“ říká, a tak dbáme na její radu.

Socha svobody na vrchu Gellért
Socha svobody na vrchu Gellért

Pro jistotu jsme si tedy takřka na samém vrcholu Gellértu zařídili i ubytování na studentských kolejích, které jsou v létě k dispozici turistům za necelých 150 korun. Gyöngyvér měla pravdu, celé město je jako na dlani a trocha námahy vynaložené na pokoření schodů a několika strmých pěšin za ten pohled jistě stojí.

Až se chce závidět biskupu Gellértovi, od kterého kopec převzal své jméno a který zde má také sochu na město hledící. Jeho osud už mu ale tolik nezávidím. Někdy v roce 1046 byl prý právě z tohoto vrchu v sudu svržen do Dunaje, některé zdroje také mluví o hlavě rozražené o kámen a hrudi probodnuté kopím. Tak či onak, příjemná smrt to jistě nebyla.

Socha biskupa Gellérta, kterého v Budapešti potkal tragický osud
Socha biskupa Gellérta, kterého v Budapešti potkal tragický osud

Od sochy slovutného biskupa se posunujeme strmě dolů až k břehům Dunaje. Nejstarším mostem přes řeku je Széchenyi lánchíd, který rovněž nesmí chybět v nočním albu žádného budapešťského zbloudilce. Následuje budova parlamentu, jedna z největších takových na celém světě, která konkuruje samotnému washingtonskému Kapitolu. Ve vodní hladině se odráží jako drahokam.

Zdejší parlament je jednou z největších vládních budov světa
Zdejší parlament je jednou z největších vládních budov světa

Měli jsme dnes tendence zúčastnit se prohlídky tohoto architektonického klenotu, neboť ačkoli tady maďarští zákonodárci stále úřadují, pro návštěvníky tu mají dveře otevřené. Byl horoucí den, prostranství před parlamentem obdělávaly bagry, jeřáby, nakladače, vykladače a kdejaká další havěť, tudíž bylo třeba obejít celý blok navíc, aby se člověk vůbec dostal na místo. Po strastiplné pouti jsme trefili takřka až do cíle, cestu však zkřížil jakýsi stánek, k němuž náležela cedule s anglickým nápisem „waiting place“ čili „čekací místo“. Několik dobrých lidí tam již posedávalo či postávalo a čekalo, i přidali jsme se k těmto nebožákům a čekali s nimi, aniž bychom však přesně věděli, nač.

Také jsme se nakonec ničeho nedočkali. Pokladna s lístky se totiž nacházela zase někde docela jinde, na což ovšem žádná cedule neupozornila. Doputovali jsme však i na místo s lístky, zakoupili si je, zjistili, že prohlídka na nás vyjde cirka za dvě až tři hodinky, načež jsme své lístky opodál zase výhodně prodali.

Nejstarší most spojující Budu a Pešť nese název Széchenyi lánchíd čili "Řetězový most". V pozadí kostel sv. Matyáše.
Nejstarší most spojující Budu a Pešť nese název Széchenyi lánchíd čili "Řetězový most". V pozadí kostel sv. Matyáše.

Každý návštěvník musí alespoň jednou přejít přes Széchenyi lánchíd po setmění, jinak by to nebylo ono. Pohled přes řeku z protějšího břehu pak také rozhodně stojí za to. Spatříte Budínský hrad nebo chrám svatého Matyáše. A k noční Budapeští pak také patří noční život, neboť ten je tu velmi čilý. Budapešťané by nespokojeně vrčeli, pokud bych alespoň nevzpomněl takzvané Akvárium, zdejší středobod všeho dění, kde se každý večer setkají davy místních i nemístních k vzájemnému popití a konverzaci. Tady člověk může zakončit svoji noční pouť a konverzovat až do samotného kuropění, nechce-li se mu šplhat zpět na Gellért, kde má nocleh.

Gyöngyvér sem také ráda čas od času zavítá: „Jsou tady skvělé koncerty nebo výstavy. Ale nejlepší je prostě sednout si venku na trávu, dát si drink a dát řeč s ostatními. Hlavně v noci.“

Jak jinak.

Osvětlený Budínský hrad
Osvětlený Budínský hrad

Budapešťská nej:

Památky hlavního města Maďarska se vyhřívají na předních pozicích hned několika světových žebříčků. Čím je tedy Budapešť také výjimečná?

- Budapešť je jediné hlavní město světa, které oplývá přírodními léčivými prameny a je tak zároveň lázeňským městem. Zdejší jeskynní systém podzemních termálních vod je prý dokonce největší na světě. Známé Széchenyiho lázně pak patří k největším lázeňským komplexům v Evropě a zdejší prameny jsou údajně nejteplejší a nejhlubší v celém Maďarsku.

- Najdete zde také největší evropskou synagogu. Velká synagoga na ulici Dohány celkově patří rovněž mezi největší na světě. Konkrétní umístění se však liší, některé zdroje jí určují 2. místo, jiné až 5.

- Zdejší budova parlamentu se zase může pochlubit 3. místem v žebříčku největších administrativních budov na světě. Zajímavostí je, že světový primát drží nedaleký bukurešťský parlament.

Poděl se o svůj názor

Související články