Holubí ráj

22. 7. 2016 – Egypt, Afrika
Hanzelka a Zikmund
Hanzelka a Zikmund

Vždy, když narazím na zajímavý text nebo fotku v knihách H+Z beru to jako výzvu. Pravda, vyzývám spíš internet než sebe sama, ale přesto. Většinou se mi podaří zkombinovat dotaz tak, abych našla buď aktuální fotografie, nebo informace, které potom porovnávám s textem knihy. Tentokrát však má pátrání skončila částečným neúspěchem.

Zaujala mě kapitolka z knihy Afrika snů a skutečnosti I. s názvem Ve víru 50 000 křídel. H+Z popisují návštěvu holubníků v Al-Qasru. V knížce je také zmínka o tom, že o zdejších holubnících nebylo možné se cokoli dočíst ani v žádných bedekrech. Mohu směle potvrdit, že se mi nepodařilo nalézt ani slůvko o tom, zda tamější holubníky vůbec ještě existují.

Holubníky v Al-Qasru byly vybudované princem Youssufem Kamalem ed-Dingem na dohled cukrovaru v Nagaa Hammadi. Do jednotlivých stěn bylo zabudováno přes dvacet tisíc hnízd. Přesný počet holubů však nikdo nikdy nespočítal, neboť v době krmení se sem slétalo i množství příživníků z okolí. Ani jediný holub ze zdejších ubikací neskončil jako pochoutka na stole. Všechny si princ choval jen pro své potěšení jako koníček. Toliko text knihy.

Chov holubů je tradičním a v Egyptě dodnes velmi rozšířeným koníčkem, který sahá do historie staré přes čtyři tisíce let. Holubi jsou také součástí egyptského jídelníčku, byť všichni chovatelé, s nimiž jsem četla nebo shlédla rozhovory, je berou spíš jako součást své rodiny a přátele. Holubáři své svěřence nechávají proletět každý den na několik hodin před setměním a potom hvízdáním a máváním praporem je navádějí zpět.

Na následujícím videu je rozhovor s egyptským holubářem.

Za zmínku stojí i neformální holubí „soutěž“. Nikoli však krásy nebo ve zdolání daleké trasy. Dva holubáři se domluví a své svěřence vypustí ve stejný čas. Různým hvízdáním a máváním se pak snaží do svého hejna nalákat i holuby protivníka. Kdo si jich do hejna přivábí víc, ten vyhrává. Členové oficiální asociace však tuto soutěž nazývají pouze organizovanou krádeží.

Přesto, že existuje řada krásných plemen a jako domácí mazlíčci jsou holubi chováni od nepaměti, já jako Pražák je prostě v lásce nemám. 

Holoubě - k pomilování... | www.http://mashable.com/ FOTO: Amanda Mustard
Holoubě - k pomilování... | www.http://mashable.com/ FOTO: Amanda Mustard
Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín, Archiv H+Z, autor: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund
Poděl se o svůj názor

Související články