Drbání povoleno

5. 8. 2016 – Brazílie, Amerika
Hanzelka a Zikmund
Hanzelka a Zikmund

Dnes v noci proběhne zahajovací ceremoniál 31. letních olympijských her. I pro mne je olympiáda svátkem a proto jsem se rozhodla, že tento a příští týden zasvětím své H+Z příspěvky městu Lednové řeky, tedy Riu de Janeiru.

Letošní hry jsou od počátku obestírány problémy. Samo Rio de Janeiro je řazeno mezi nejkrásnější města světa. Pobyt tam však může být pro turisty velmi pestrý a to nejen v tom dobrém slova smyslu. Největším problémem je kriminalita. Na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničí ČR je možné se dočíst následující rady: Na ulici je vhodné vycházet pouze bez dokladů, s minimální hotovostí, bez šperků, kamer a fotoaparátů. Ty je případně vhodné maskovat do běžné igelitové tašky z místního supermarketu a vůbec chovat se tak, aby člověk nevypadal jako turista. V noci se i na krátké vzdálenosti přemisťovat taxíkem a vyhýbat se opuštěným místům. Návštěva místních chudinských čtvrtí – favel se nedoporučuje vůbec.

H+Z svou návštěvu Ria popisují podrobně v knize Tam za řekou je Argentina. Nebezpečnost zmiňují pouze v případě chudinských čtvrtí – favel, kam se vstup nedoporučoval ani tenkrát. O návštěvu favely na Morro Santo Antonio se však přesto snažili a na druhý pokus se jim podařila. První byl zmařen nekompromisním policistou, který důrazně doporučil jinou trasu. Oproti všem radám a doporučením se tam necítili nijak ohroženi.

Favela na Morro Santo Antonio již neexistuje. Na konci padesátých let bylo rozhodnuto o rozebrání celého kopce, a tak jediné co zůstalo je klášter. Na obrázku je současná podoba ulice Lavradio č. 113, kde H+Z v roce 1949 vyšli. | www.googlemaps.com
Favela na Morro Santo Antonio již neexistuje. Na konci padesátých let bylo rozhodnuto o rozebrání celého kopce, a tak jediné co zůstalo je klášter. Na obrázku je současná podoba ulice Lavradio č. 113, kde H+Z v roce 1949 vyšli. | www.googlemaps.com

Ještě v době návštěvy H+Z platila v Brazilských městech striktní pravidla, která přesně určovala, jak má na ulici vypadat slušný občan. Naprostou nezbytností byla pro muže kravata a měl-li být považován za slušného člověka, tak i sako. Ani turisté by nesměli nastoupit do tramvaje v byť v bílých šortkách a rozhalence.

Jedinou výjimku v celém Riu měly domy v okolí proslulé Copacabany. Zdejší hoteloví hosté, ale i místní měli výsadu pohybu po ulici v plavkách. Navíc v domech byly běžně zbudovány dva druhy výtahů. Jeden pro mokré a druhý pro suché, rozumějte již slušně oblečené občany.

Ovšem kriminalita není to jediné, co dějiště letošní olympiády sužuje. Dalším problémem je hmyz. O viru Zika bylo popsáno mnoho novinových stránek. Zveřejňované informace včetně doporučení WHO způsobily, že řada sportovců se ve strachu z případné nákazy z účasti již omluvila. Na počátku padesátých let se Rio de Janeiro potýkalo s neméně palčivým problémem, na který však žádné repelenty nezabíraly. Blechy. Dle popisu H+Z byly všude. V prachu chodníků, na schodištích ministerstev, v pokojích podřadných i špičkových hotelů, v restauracích, ale hlavně všech dopravních prostředcích. Stranou šla etika, lidé se stávali sobě rovnými. Každý je beze studu proháněl tam, kde ho momentálně obtěžovaly.

Brazilci to nebudou mít letos lehké a to nejen proto, že překonat entrée královny v doprovodu Jamese Bonda bude nadlidský úkol. Přes všechny obtíže držím upřímně letošní olympiádě palce, aby si všichni sportovci a fanoušci mohli hry vychutnat bezpečně a bez komářích štípanců. 

Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín, Archiv H+Z, autor: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund
Poděl se o svůj názor

Související články