Mapový průnik

21. 9. 2016 – Chorvatsko, Evropa
Jana Patková
Jana Patková

Není zas tolik oborů, ve kterých bychom vynikali nad ostatní národy tak výrazně, jako je to ve tvorbě map. Věděli jste třeba, že nejlepší turistické a cykloturistické mapy ostrovů a pobřeží chorvatské Dalmácie vytvořili Češi? Teď se konečně "vracejí na místo činu" a dají se koupit i v Chorvatsku.

Se začátkem podzimní sezóny cest k Jadranu turisté dostali užitečný dárek: v Chorvatsku jsou nově v prodeji české mapy ostrovů a pobřeží Dalmácie. Cyklisté, pěší turisté a další cestovatelé nejen z Česka mohou odteď mapy koupit - za 59,90 kun za kus - v síti pump INA na dálnici směrem ke Splitu a pak v oblasti, kterou mapy pokrývají.

Ve dvou dílech to jsou ostrovy a pobřeží střední a jižní Dalmácie od Omiše až k Dubrovníku včetně pohoří Biokovo a delty Neretvy, tedy ta místa v Dalmácii, která jsou aktivními cestovateli navštěvována nejvíce. Mapy jsou v měřítku 1 : 100 000, jež je optimální vzhledem k menší hustotě cest než u nás. České mapy jsou veřejností i odborníky hodnoceny jako nejlepší mapy komplexně zobrazující tuto oblast.

Vytvořili je Bohumil Háj a Zdeněk Kukal se svými spolupracovníky, tedy původní profesí kartografové a geografové. Mnozí je ale budou znát spíše jako "kololodníky": Na tradičních dřevěných lodích už od 90. let plují mezi jadranskými ostrovy, po kterých pak jezdí na horských kolech. A protože cyklisté – kololodníci – bloudili a postrádali dobré mapy, rozhodli se Kukal s Hájem připravit mapy vlastní, které umožní cyklistům z Kololodi nezávislý pohyb v terénu.

Spolutvůrce map Jan Vodňanský dnes vzpomíná na první cyklocesty po ostrovech:

„Začátky byly fakt objevitelské; vyjedeš z asfaltky na makadam a nikdy nevíš, kde skončíš: buď v roští, nebo na panenské plážce u moře, anebo projedeš fantastickou průběžnou cestu, která tě po čase zas vrátí do civilizace – na asfalt. V novém tisíciletí přišly GPSky, terén jsme začali porovnávat i se satelitními a leteckými snímky. A když už jsme měli vše zmapováno, mapy jsme vydali i veřejně, poprvé v roce 2010.“

Práce na mapách tím ale nekončí, musí se průběžně aktualizovat a zobrazené území se rozšiřuje – následují tedy nové, doplněné verze.

Mapy se od počátku prodávaly v Česku, zejména ve specializovaných mapových prodejnách. Postupně se tu a tam objevily i ve světě, hlavně prostřednictvím internetových zásilkových obchodů. Na Amazonu jsou velmi kladně hodnoceny.

Zdeněk Kukal, pro kterého je Chorvatsko jedním z nejhezčích ostrovních a pobřežních území světa, říká: „Chtěli jsme je logicky dostat i na chorvatský trh. Ta země a její návštěvníci si slušné mapy zaslouží. I proto jsme texty psali chorvatsky, česky a anglicky. Jsem rád, že ve spolupráci s firmou INA se dnes naše mapy vracejí na místo činu.“

Více informací o mapách: http://www.geotour.cz/nase-mapy/

Příklady hodnocení map českými i chorvatskými médii (Česká televize, Slobodna Dalmacija)

Poděl se o svůj názor

Související články