Kolem světa

29. 11. 2016 – Česká republika, Evropa
Karel Wolf
Karel Wolf

Největší setkání cestovatelů a fotografů vypukne již tento víkend v Praze v Clarion Congress Hotelu Prague. Připraveno je pět velkých promítacích pláten, na kterých se odehrají největší (nejen) česká cestovatelská dobrodružství uplynulého roku. V předstartovním frmolu jsme na chvíli zastavili duchovního otce festivalu, cestovatele Karla Wolfa.

Kolik let už festival Kolem světa jede a kolikrát se v Praze konal?

Festival Kolem světa se koná letos již po pětadvacáté, ale je to teprve 15. ročník. V Praze ho totiž pořádáme nepravidelně již od roku 2002, ale v posledních letech 2x do roka.

Chodí návštěvníci spíš na země, nebo na osobnosti cestovatelů?

Je to tak napůl. Jsou diváci, kteří vyhledávají zábavné přednášející či skvělé fotografy bez ohledu na téma jejich prezentace a naopak jsou návštěvníci, kteří si jdou poslechnout informace o vybrané zemi, do které se například v brzké době chystají.

František Štaud bude přednášet o Súdánu bez předsudků
František Štaud bude přednášet o Súdánu bez předsudků

Jaké země nejvíc jedou?

V dnešní neklidné době na Blízkém východě a Africe asi nejvíce táhnou země Asie a Jižní Ameriky, ale festival Kolem světa nabízí zajímavé destinace napříč všemi kontinenty a nebo zaměřené na techniku zpracovávání fotografie.

Kde se nejvíc líbí tobě?

Já mám rád studené země. V posledních letech jsem navštívil Norsko, Island či ruský Altaj. Fascinují mě ledovce a ledovcová jezera. Největším životním zážitkem však byla plavba na Antarktidu.

Ladislav Zibura psal knihu v Nepálu a Číně, povypráví o tom v Praze
Ladislav Zibura psal knihu v Nepálu a Číně, povypráví o tom v Praze

O čem teď přednáších?

Přednáším o všech zemích, které jsem během posledních 15ti let navštívil. Samozřejmě častěji vyprávím vždy o těch posledních cestách, což byly právě ty země ledu.

Jak se cestuje s rodinou? Baví mě to upravené auto a Island... V čem je to jiné?

S rodinkou člověk mění nejen destinace, ale také způsob dopravy. Tedy z veřejných autobusů přechází k upraveným autům, kde se dá s rodinkou měsíc v pohodě pobývat, a z africké či asijské divočiny přechází k zemím bezpečným pro děti jako je Nový Zéland, Reunion či právě zmiňovaný Island.

A jak se vede Kintari?

Kintari vede především moje žena Jana, ale já ji samozřejmě pomáhám a podporuji. V současné době na Lomboku působí vždy několik českých učitelů, kteří ve spolupráci s místními učiteli zajišťují kvalitní výuku a to hned v několika školách. Nově jsme otevřeli i odpolední kurzy pro starší studenty a dospělé. Od začátku roku spolupracujeme také se skupinou dobrovolných lékařů, díky nimž nyní místní komunitě neposkytujeme jen vzdělání, ale také kvalitní lékařskou péči zdarma.

Luboš Fellner a jeho Guinea
Luboš Fellner a jeho Guinea

Kdo bude letos hlavním hostem festivalu?

Bude to například Luboš Fellner ze Slovenska, který procestoval velkou část světa a ma připravenou přednášku o nejexotičtějších lidech světa. Luboš je aktivním cestovatelem a podobně jako Ruda Švaříček, tak i Luboš založil na Slovensku cestovní kancelář.

Druhým hlavním hostem bude Gunther Wegner, který pochází z německého Hamburku a který se věnuje specifické fotografii, a to tvorbě časosběrů – tedy timalpsů. Je to sekvence fotografií, ze kterých se vyrobí zrychlené video. Gunther vytvořil jeden z nejoblíbenějších programů na tvorbu časosběrů – LRTimelapse, který u nás v Česku používá většina časosběristů. Jeho dvě přednášky budou velmi obohacující pro všechny fotografy. Na jeho časosběrnou oblohu nad Kanárskými ostrovy se můžete podívat ZDE.

Jeden z hlavních hostů, Gunther Wegner
Jeden z hlavních hostů, Gunther Wegner

Festival KOLEM SVĚTA se bude konat ve dnech 3. a 4. prosince 2016 v rozlehlých kongresových prostorech Clarion Congress Hotelu Prague. Podrobný program naleznete ZDE.

Poděl se o svůj názor

Související články