Móda (i) pro ošklivé a tlusté

14. 12. 2016 – Nepál, Asie
Jana Patková
Jana Patková

Je oblečení, které ženskou krásu zrovna nepodtrhuje – a jiné, které sluší všem. Právě taková je nepálská móda. Šaty z vyšívaných látek, třpytivá zlatá a rudá červená na šátcích... Ženské v tom vypadají jako princezny, i když prodávají sušené ryby.

Ve slavnostnějším na výletě v Patanu
Ve slavnostnějším na výletě v Patanu

Každá ženská si to při pohledu do zrcadla aspoň jednou v životě pomyslela: tohle je pro štíhlé a hezké, zatímco já patřím do opačné skupiny. Já takových dnů měla nepočítaně. Snad proto mě fascinovala současná městská nepálská móda, příjemný mix tradičních oděvů a současných detailů. Každopádně z barevné záplavy často vykukovaly snědé nepálské pupky, a i když se tučně natřásaly, nikoho to nepohoršovalo. Možná, že se ten blahobyt i líbil...

Kdyby se u nás dáma v letech oblékla do růžového, poklepali bychom si na  čelo. Tady není proč
Kdyby se u nás dáma v letech oblékla do růžového, poklepali bychom si na čelo. Tady není proč

Na horách i ve větších městech už jsou vidět mladí Nepálci obou pohlaví v ryze evropských oděvech. Zatímco klukům džíny docela sluší, holky by se měly vrátit k šatníku svých matek. Když nic jiného, tak tradiční dámské oblečení nazývané kurta suruwal skvěle skrývá nedostatky (zmíněné pupky a stejně mohutná pozadí) a podtrhuje přednosti. Nejoblíbenější barvy – červená, zelená a zlatá – jdou výborně dohromady se snědou pletí a (ach jo, závist) hustými dlouhými černými vlasy. 

Bude kšeft?
Bude kšeft?
Aby nebyl!
Aby nebyl!

Kurta suruwal se skládá z kalhot, které jsou zřasené a zúžené směrem ke kotníkům, a halenky. Ta má prodlouženou délku až ke kolenům a kolem boků rozparky. Žádné špeky v ní vidět nejsou, poměrně velký výstřih poutá pozornost k dekoltu, který kromě šperku zdobí šála. Vtip je v tom, že kalhoty, halenka a šála jdou nádherně k sobě, Nepálky se nebojí kombinací, do kterých by si našinec netroufl. A funguje to!

Není nad to, když oblečení ladí i s taškou
Není nad to, když oblečení ladí i s taškou
Nad věcí - nad Kathmandu
Nad věcí - nad Kathmandu
V méně zdobné variantě  jde o pracovní oblečení
V méně zdobné variantě jde o pracovní oblečení
Mobile, mobile, kdopak je na světě nejkrásnější?
Mobile, mobile, kdopak je na světě nejkrásnější?

Mužům sice volná košile a úzké kalhoty (říká se tomu daura suruwal) také sluší, ale už to moc nenosí ani starší generace. Aspoň že si někteří místo bejzbolky dodnes nasazují vzorovanou čepku topi, dělají dobře - s květem za uchem je to švihácké a důstojné.

Pro princezny
Pro princezny
A pro prince
A pro prince

Jinak je v Nepálu tolik tradičních krojů, kolik je tam etnik (více než šedesát). A do mnohých začíná pronikat nový univerzální prvek - části trekařského oblečení, ponejvíce péřovky, kulichy a fleecové bundy. Ale to už jen jiný příběh.

Kousek Tibetu, kousek  moderny  (Kathmandu)
Kousek Tibetu, kousek moderny (Kathmandu)
Království  Mustang
Království Mustang
Hinduističtí poutníci v Himálaji
Hinduističtí poutníci v Himálaji
Na venkově poblíž Pokhary
Na venkově poblíž Pokhary
Mladá kráska
Mladá kráska
Starší parádnice
Starší parádnice
Poděl se o svůj názor

Související články