Dobrou chuť

16. 12. 2016 – Kambodža, Asie
Jana Patková
Jana Patková

"Hej, paní, pojďte se mnou," láká klučík a po ruce mu leze hnusná chlupatá potvora. Kluk vezme pavouka za nohu a naznačí, že si ho strká do pusy. Nechápe, proč ho s křikem odháním. Pro tohle sem přeci jezdí lidé z daleka i zblízka!

Skuon je provinční ošklivé město, významné hlavně tím, že se tu dělí hlavní silnice na sever na dvě méně hlavní. Z toho důvodu tu stojí všechny mikrobusy z metropole Phnom Penhu. A jen co zastaví, obklopí je prodavači s tácy plnými fritovaných pavouků. Místním tahle pochoutka fakt chutná, pro turisty jde o svéráznou zkoušku odvahy. Přiznávám, že jsem neobstála.

"Pavouci žijí v dírách v zemi, nabodáváme je na špičaté klacky, hele," kluk se nevzdává představy, že když už nechceme jíst, zaplatíme alespoň za informace.

Vlastně proč ne, v málokteré zemi utrácíme peníze tak rádi, jako tady. Ostatně tuhle osminohou pochoutku prý místní obyvatelé objevili během hladovění za polpotovské diktatury. Tehdy Kambodža patřila k nejbrutálnějším na světě. Po Rudých Khmerech, kteří zdejší peklo na zemi rozpoutali, tu dodnes zůstaly miny v zemi, jejich oběti bez jedné či obou nohou, a také svérázná část jídelníčku.

Poděl se o svůj názor

Související články