Češi na italské frontě

16. 1. 2017 – Slovinsko, Evropa
Jan Pikous
Jan Pikous

V zákopech u řeky Soči, v náročném horském terénu Julských Alp, zuřily bitvy 1. světové války od jara 1915 až do podzimu 1917. Ve zběsilých přírodních podmínkách se na straně Rakousko-Uherska vyznamenali čeští vojáci. Jedním z těch, kteří přežili, byl děda Jana Pikouse.

Boje na řece Soči patřily k největším a nejkrvavějším v celé první světové válce
Boje na řece Soči patřily k největším a nejkrvavějším v celé první světové válce
Takhle nějak to vypadalo (dobová pohlednice)
Takhle nějak to vypadalo (dobová pohlednice)

Liberecký fotograf Honza Pikous byl už ve slovinských horách hledat stopy důležité kapitoly první světové čtyřikrát. "Začalo to, když nám před lety táta vyprávěl o dědovi, který na bojoval na italské frontě. Ale ne až do konce, protože mu střepina dělostřeleckého granátu zranila nohu a poslední rok války strávil v lazaretu," vypráví Honza. Se svým bratrem Šimonem se pak vypravil do míst, kde tehdy dvacetiletý dědeček Josef Pikous málem přišel o život.

Boje na italské, potažmo sočské frontě, byly totiž mimořádně drsné. Proti vojákům Rakouska-Uherska, kteří na počátku války nefasovali ani přilby, nestáli jenom početnější a lépe vybavení Italové, ale také Alpy s nevyzpytatelným počasím. Náročným horským terénem bylo třeba vynést zásoby i munici. "Pohled na místa, na kterých si vojáci dokázali vybudovat pozice a do kterých museli dopravovat zásoby a zbraně, to je něco, čemu se člověk zdráhá uvěřit, i když to vidí na vlastní oči," vrací se Honza Pikous ke svým cestám do Posočí. "Našli jsme několik kaveren vytesaných do strmých skalních věží. Zásoby se tam dopravovaly lanovkami."

Zvláště v zimě se okolní hory staly nepřítelem vojáků obou stran, kteří ustávali v bojových aktivitách, aby se mohli bránit mrazu, sněhovým přívalům a hlavně lavinám. "Na jednom místě jsme narazili na kapelnicu - pravoslavnou kapli, postavenou na památku ruských zajatců," vzpomíná Honza. "Rusové tu budovali silnici, když se přiřítila lavina a pohřbila na tři stovky lidí, zajatců i strážných."

Hřbitov vojáků rakousko-uherské armády nedaleko městečka Bovec na  horním toku Soči
Hřbitov vojáků rakousko-uherské armády nedaleko městečka Bovec na horním toku Soči

Zmíněná kaplička není zdaleka jedinou památkou na boje, v nichž se Češi vyznamenali. V oblasti se dochovala celá řada hřbitovů, památníků a dalších kaplí . Jednu z nich dokonce vyzdobil svérázný český umělec Josef Váchal, který na sočské frontě také působil a hrůzy války působivě namaloval. Sousoší na hřbitově v Logu zase zdobí obří sousoší hořického sochaře Ladislava Kofránka.

Sousoší L. Kofránka
Sousoší L. Kofránka

Po krajině je rozházeno mnoho neuměleckých válečných stop. "Místy se dají najít střepiny po vybuchlých granátech nebo zbytky válečné výbavy. Brácha v jedné kaverně objevil zrezlou munici. V horách se dodnes zachovaly zákopy, někdy ještě s nataženým ostnatým drátem. Leží toho tam ještě spousta, moc lidí na ty kopce nechodí," říká Honza Pikous.

Snad i proto se spolu s dalším nadšencem Karlem Novotným (na Soči bojoval pradědeček jeho ženy), rozhodli uspořádat výstavu. Prostřednictvím starých i nových fotografií, artefaktů nalezených v horách, starých vojenských uniforem a dobového tisku se snaží kousek heroismu českých vojáků na italské frontě přenést do Česka, tak často zachumlaného do mindráku malosti a nemohoucnosti. Přitom právě Češi tehdy pomohli zahnat Italy až k řece Piavě a vybojovat Rakousku-Uhersku poslední výrazné vítězství ve světové válce.

Výstava bude k vidění až do konce března v podzemí liberecké radnice. Tím to ale neskončí, Honza Pikous totiž slibuje, že se na velehorské bojiště první světové války ještě bude vracet.

Dobová  pohlednice
Dobová pohlednice
Poděl se o svůj názor

Související články