Jedlá ptačí hnízda

18. 1. 2017 – Malajsie, Asie
Milan Václavík
Milan VáclavíkA jeho recepty

Gomatong cave je jeskyně produkující jedno z nejdražších jídel na světě. Připravte se na opravdu adrenalinový zážitek s cestujícím kuchařem Milanem Václavíkem.

V jeskyni Gomatong cave na Borneu žije zvláštní druh rorýsovité vlaštovky. Salangan rorýsovitý. Tento ptáček ke stavbě svých hnízd používá svoje sliny, které na vzduchu ztuhnou a vytvoří šedobílou hmotu. Tyto hnízda jsou pak základní surovinou pro přípravu jednoho z nejdražších jídel na světě. Hnízda lovci sbírají, přičemž největším odběratelem je Čína, kde lidé věří, že polévka z ptačích plivanců je dobrá pro zdraví. Slouží také v kosmetice pro vyhlazování pleti a jak je už v těchto končinách zvykem, věří se, že ptačí sliny jsou dobré i pro sexuální energii.

Jeskyně se nachází na východní straně ostrova asi 70 km od města Lahad Datu. Odtud se sem dostanete autem podle dostupných informací zhruba za hodinu. Na Borneu, však všechen čas vynásobte rovnou dvěma... Cesty jsou totiž klikaté a kamiony plné palmového oleje jsou pomalé.

K jeskyni vede od brány parku lesní lávka, kde můžete na okolních stromech spatřit volně skákající opice, varany nebo různé druhy prapodivných stromů. Je dobré se před výletem u správy parku informovat, kdy jeskyni navštívit. Jeskyně se na určitou roční dobu uzavírá, aby vlaštovky mohly nerušeně stavět svá hnízda. Ta se pak za pomocí primitivních kladek, které si můžete v jeskyni prohlédnout, sbírají. Většina hnízd se vyváží do Číny, kde jsou ptačí sliny součástí tradiční gastronomie.

Gomatong Cave má devatenáct jeskyních průchodů. V patnácti z nich se sbírají bílá a černá hnízda a ve zbývajících čtyřech pouze černá. Ptačí hnízda jsou vysoce ceněna. Za kilo materiálu jsou překupníci ochotni zaplatit až 2500 dolarů! Na jedno kilo tohoto materiálu je pak zapotřebí stovky hnízd. To vede spolu s rostoucí životní úrovní Asiatů ke zvýšení poptávky po těchto ptačích plivancích. Tím ovšem i k drastickému úbytku tohoto deseticentimetrového ptáčka, který má smůlu, že si nestaví svá hnízda z klacíků a listí.

Ptačí hnízda po nasbírání prochází pečlivým čištěním, kdy se pinzetou ručně vyjímají zbytky nečistot a peříček. Hnízda se před vařením naloží na dvě hodiny do vlažné vody, kde nabobtnají. Přendají se do vodní lázně, přidá se cukr, datle a ve vodní lázni se vaří další hodinu. Po uvaření se tvrdá hnízda změní v rosolovitou hmotu, bohatou na proteiny, sacharidy a nějakou tu vlákninu. Tradiční recepty uvádějí, že polévka z ptačích hnízd by se neměla nijak dochucovat. Dnes však v každé dražší čínské restauraci najdete nejrůznější pokrmy od koláčků s ptačími slinami, slané i sladké polévky a třeba i nudle s ptačími slinami.

Návštěva jeskyně je zážitkem nejen díky jejímu významu v gastronomii, ale i díky stovkám netopýrů, kteří poletují nad hlavou. Pokud prohlídku absolvujete s průvodcem, dostanete i přilbu, která vás bude chránit před nadbytečným štěstím v podobě padajících hovínek. Na zemi pobíhají miliony švábů, žijících z trusu ptáků a netopýrů.

Další místa, kde se hnízda Salanganu ostrovního sbírají v přirozeném prostředí, najdete například na Thajském ostrově Ko Lao Liang Tai. Novodobým byznysem jsou uměle vytvářené betonové domy, které slouží jako hnízdiště ptáků a zároveň jako fabrika na ptačí sliny.

Poděl se o svůj názor

Související články