Nejbohatší chlap na hřbitově

21. 2. 2017
Mart Eslem
Mart Eslem

"Vlastně ani nevím, co budu vyprávět, to záleží na báječném publiku. Mám rád, když nevím, co bude a vyžívám se v překvapeních a improvizaci. Cestování i život je pak ryzejší," láká Mart Eslem na svou interaktivní cestovatelskou show.

Natočil spoustu zajímavých videí a nafotil tisíce záběrů. Procestoval všechny kontinenty a rád o tom vypráví. A nemá rád, když jsou věci přesně nalinkované. Tohle všechno smíchal Mart Eslem dohromady a pojmenoval to "interaktivní cestovatelská show". 

Co si pod tím máme Marte představit?

Formát je takový, aby byl pokaždé jiný. Jako Vodnář nerad opakuji stejné věci, a proto jsem si vymyslel svůj vlastní formát, kdy je show pokaždé jiná a já se do ní mohu naplno opřít s energií, o kterou bych publikum ochuzovat, kdybych opakoval něco stejného stále dokola. Navíc velice rád komunikuji s publikem, vtipkuji a zapojuji diváky do dění. Publikum volí téma z pomyslného klobouku. V něm jsou stovky mých zážitků ze sedmnácti let cestování po všech kontinentech a téměř sta zemí světa. Téma, které si publikum vytáhne, je doprovázeno fotkami či videi na plátně, které obsluhuje můj kolega a parťák na cestách David Surý. Po virtuální cestě kolem světa pak má publikum možnosti vybrat si jeden ze tří filmů z cest, který bude promítnut na závěr večera. Závěrečné diskuzi se samozřejmě nebráním, protože miluji své publikum a rád si s ním povídám. Často je promítání proloženo i živým zpěvem mé prostřední dcery Madaleny, zkrátka vše je připraveno tak, aby si publikum odneslo co nejvíce zážitků a třeba i inspiraci nebo pouhé pohlazení po duši.

Jste nejbohatší chlap na hřbitově?

To je takové tajemno schované v názvu show. Mám rád krédo, že cestuji proto, abych v životě něco zažil a nelitoval času, který jsem na této planetě v tomto těle strávil. Mým cílem proto není být na konci života nejbohatším chlapem na hřbitově. Spousta lidí takto život stráví a vlastně jej promarní honem za majetkem a hmotnými statky. Na konci života pak mají všechno, ale často vlastně také nic. Proto v podstatě i já mohu být jednou nejbohatším chlapem na hřbitově, ale ne díky majetku, ale tím, co jsem viděl a prožil. To je taková skrytá message mé show...

Madagaskar (2016)
Madagaskar (2016)

Improvizujete během své show, improvizujete i v životě a na cestách?

Právě proto, že improvizuji na cestách, tak miluju i tento improvizovaný model cestovatelské show. Poslední dobou jezdím na cesty neposkvrněn informacemi a tedy i očekáváními. Mrknu, kde co je a co by třeba šlo, a pak jedu. Týden po týdnu a den po dni se pak nechávám unášet prožitky plnými pachových, vizuálních a ostatních vjemů proložených nečekanými setkáními a nepředvídatelnými situacemi. To prostě miluju, kráčet novou neznámou zemí s otevřeným srdcem a čekat co mě jako v pohádce pomyslně cvrnkne do nosu. To žeru, nevědět, co bude za hodinu, co bude zítra a kde budu za týden. To mi dává pouze cestování, protože v domácích stereotypu vím z 90 % přesně, co budu dělat zítra, za týden, za měsíc. Život je pak jakýmsi autopilotem a tomu se rád vyhýbám. Nejlépe to jde právě na cestách.

Když interkontinentální - dostaneme se na všechny kontinenty?

Mám své zážitky rozdělené do několika hromádek, právě proto, abychom se podívali na co nejširší spektrum zemí, zážitků a příběhů. Většinu kontinentů tak obsáhnu v každém vydání své show. A když se na některou destinaci nedostane, může se publikum zeptat a rád odpovím.

Nejbližší cestovatelská show Marta Eslema se bude konat 7. března v Litoměřicích.

Poděl se o svůj názor

Související články