6 skotských NEJ

22. 2. 2017 – Velká Británie, Evropa
Petr Sudik
Petr Sudik

Která část Skotska je zralá na Oscara? Žije tam víc lidí, nebo ovcí?A jak dlouhý je nejdelší skotský den?


NEJOPUŠTĚNĚJŠÍ KRAJINA

Skotské Highlands jsou kulisou zralou na Oscara. A tak není divu, že jim nejeden hollywoodský režisér postavil pomník na stříbrném plátně: ať ve filmu Highlander, Braveheart s Mel Gibsonem nebo v Harry Potterovi. Koncem 18. století po úpadku systému starých skotských klanů totiž pozemky skoupili noví majitelé, kteří vzápětí začali s jakousi lidskou očistou. Malí vazalové byli z po generace pronajatých pozemků rigorózně vyhnáni; většina z nich odešla hledat štěstí do USA, Austrálie nebo do východní Kanady. A tak zatímco v roce 1745 žilo na Skotské vrchovině 60 % obyvatel, o století později už jen 15 % a dnes necelých 6 % obyvatel. Výsledkem tehdejší tragédie je dnes fascinující krajina bez lidí, kde člověka magický pocit samoty doprovází na každém kroku.

NEJHLUČNĚJŠÍ NÁSTROJ

Dudáku zadudej? Tak jednoduché to rozhodně není. Vždyť vymanit kloudný tón z tohoto pro nás exotického hudebního nástroje nazývaného Great Highland Backpipe s rozsahem devíti tónů od G až po A není žádná hračka. Základem dudů je měch, vak –zkrátka pytel plný vzduchu. Do něho dudák neboli Piper přivádí vzduch z úst dýchací trubičkou tzv. dýchákem a stiskem lokte ho pak tlačí dál do jedné basové a dvou tenorových píšťal. A právě tady leží kámen úrazu: jen při naprosté synchronizaci tlaku a proudu vzduchu se rozkmitají tenké dřevěné plátky uvnitř píšťaly rovnoměrně tak, aby z dud vyšla čistá, nekolísavá melodie. Silou 130 decibelů pak dokáží skotské dudy triumfnout nejen motorovou pilu či pneumatické kladivo, ale dokonce i startující letadlo ze vzdálenosti sto metrů!

NEJDELŠÍ DNY

Skotské letní dny jsou podstatně delší než ty naše středoevropské. 21.června – v den letního slunovratu – leží mezi východem a západem slunce závratných 18 hodin a 55 minut! Světlo je vůbec fenoménem zdejší krajiny, a to přesto nebo právě proto, že tu často mrholí, prší a leje – zkrátka že tu voda padá z nebe v nejrozmanitějších uspořádáních. Vzápětí jako zázrakem prorazí sluneční paprsky temně olověnou oblohu a promění čerstvě spadlé dešťové kapky v milióny diamantů. A v dalším okamžiku vznikají nové konstalace mraků a s nimi nové světelné reflexy, že se člověk nestačí divit, odkud se všechno to světlo vlastně bere. 

NEJVĚTŠÍ OSTROV

Isle of Skye je největší a nejnádhernější ze šesti ostrovů Vnitřních Hebridů, ležící pouhé 2 kilometry před severozápadním pobřežím Skotska. Je doslova pastvou pro oči. Vždyť to, co na pevnině nabízí Skotské Highlandes, je tady soustředěno na přehledných 155 km2. S 1600 km pobřeží je ostrov i extrémně bohatý na zátoky, díky nimž to k moři není nikdy dál než pouhých 8 km. Isle of Skye neboli ostrov mlhy je nejen eldorádem milovníků přírody, ale i fotografů. Díky vrtochům počasí tu lze v jednom dni zažít vlastně všechna roční období.V téměř desetiminutových intervalech se tu střídá déšť, slunce a mlha, tma a dramatické světlo měnící krajinu jako chameleon.

NEJFOTOGRAFOVANĚJŠÍ HRAD

Chcete prozradit jméno nejfotografovanějšího hradu Skotska? Prosím: Eilean Donan Castle ležící na malebném ostrůvku pouhých 12 km od mostu spojujícího skotskou pevninu s ostrovem Isle of Skye – a to přesně v místě, kde se sbíhají hned tři mořské zátoky. Ale pozor – zdání o stáří hradu klame. I přes starobylý kamenný most, který k areálu vede. Ostrůvek sice má strategickou polohu a především jako obrana proti vpádům Vikingů ho nejrůznější pevnosti zdobí už dobrých 800 let, dnešní romanticky středověký vzhled ale hrad získal až roku 1932. A tak si kouzelný Eilean Donan Castle na své první stoleté narozeniny musí ještě chvilku počkat……

NEJPOČETNĚJŠÍ OBYVATELÉ

Pod pojmem Skotsko se každému vybaví středověké hrady, skotské dudy, kilt, vysokoprocentní whisky a samozřejmě potvůrka z Loch Ness... Jenže co by byla zdejší krajina bez všudypřítomných ovcí? Vždyť zemědělství omezené odjakživa drsným podnebím a skoupou půdou kromě rybolovu ani jinou možnost obživy než chov nenáročných ovcí nedovolovalo. Na ploše 78 772 km2 žije úctyhodných 6,9 miliónu čtyřnožců oproti 5,2 miliónu dvojnožců. A tak ať se vám to líbí nebo ne, počítejte s tím, že na turách vás vždy bude odněkud pozorovat alespoň jeden pár zvědavých očí…

Poděl se o svůj názor

Související články