Kam se poděla prešovská sůl

6. 3. 2017 – Slovensko, Evropa
Bronislav Jaroš
Bronislav Jaroša jeho cesty

Prešovský solivar zásoboval široké okolí baleními kuchyňské či koupelnové soli. Získávala se dost obtížně, přesto to fungovalo až do roku 2009. Co se stalo s prešovskou solí pak?

Vše se dozvíte v muzeu, které dnes v objektu sídlí. Prešovský solivar je dnes národní kulturní památkou a patří bezesporu mezi nejvýznamnější technické památky celého Slovenska. Při prohlížení podobných míst jeden žasne, jaká důmyslná zařízení byl schopen člověk sestrojit ještě v době, kdy neměl k dispozici moderní technologie. Nad těmi ale žasne zrovna tak, neboť jsou snad ještě důmyslnější...

Zdejší doly nejprve poskytovaly kamennou sůl, kterou v 18. století nahradila těžba takzvané solanky, tedy solného roztoku, z něhož postupnou a dosti komplikovanou úpravou pracovníci solivaru získávali konečný produkt.

Makety solivaru v bývalém solivaru
Makety solivaru v bývalém solivaru

Jako návštěvníci uvidíte celý postup na několika maketách, ovšem podíváte se i do budov a místností, kde se vše odehrávalo. Nahlédnete do šachty, u které koně roztáčeli velké dřevěné kolo, na nějž navazovala konstrukce s velkými vaky z volí kůže. Pokud koně pochodovali jedním směrem, prázdné pytle putovaly dolů, když pak oři obrátili svůj směr, pytle plné solanky stoupaly vzhůru. Tekutina s vysokým obsahem soli pak proudila mezi jednotlivými budovami samospádem.

V jedné se skladovala v ohromných dřevěných nádržích, do nichž se vešlo až milion litrů, a tady se čistila sedimentací. Dřevěné byly proto, že dřevo sůl konzervuje. Další objekt sloužil pro vaření, krystalizaci a sušení.

Tradiční výrobu samozřejmě postupem času doplnila elektronika. Nový solivar využívající moderní technologie ukončil výrobu soli v roce 2009, neboť obchody nešly příliš dobře. Solivar zkrachoval. Dnes tu je muzeum, které bezesporu stojí za návštěvu.

Více informací najdete na stránkách muzea.

Výhled na město z věže konkatedrály
Výhled na město z věže konkatedrály

Kam ještě v Prešově:

Prešov je třetí největší město Slovenska, takže není divu, že je zde ledasco k vidění. Za návštěvu stojí městské centrum - dominantou zdejšího náměstí je konkatedrála svatého Mikuláše ze 14. století, která patří mezi nejvýznamnější slovenské kostely a z jejíž věže je pěkný výhled na celé město. (Jen pro vysvětlení, konkatedrálou se dle webových definic tohoto slova stává kostel v případě, že je druhým sídelním místem biskupa. Tím prvním je samozřejmě katedrála.)

Určitě se zajděte podívat také na nedalekou zříceninu Šarišského hradu, kde se v letních měsících pořádají všelijaké kulturní události.

Poděl se o svůj názor

Související články