Konec dobrý, všechno dobré

13. 3. 2017 – Česká republika, Evropa
Jana Patková
Jana Patková

V kostele bývalo skladiště terčů, díky čemuž se sám nestal cvičným terčem. V dobách, kdy byla část Šumavy vojenským újezdem, to nebylo nic mimořádného. Dnes je v jediném kostele světa zasvěceném svatému Vintířovi unikátní skleněný oltář.

Tajemství venkovského kostelíka – skleněný oltář
Tajemství venkovského kostelíka – skleněný oltář

Tahle osada dostala dobré jméno: Dobrá Voda. Snad proto tu všechno víceméně dobře končí. Před tisíci lety tu například našel svůj polepšený konec blahoslavený Vintíř, když pokojně skonal ve své poustevně nedaleko Dobré Vody (dnes se místu říká Vintířova skála a vede sem turistická značka). Měl za sebou bouřlivý a zpočátku vůbec ne ctnostný život – hraběcí synek z Durynska si užíval všeho, co středověký svět nabízel, dokud se v pětačtyřiceti nestal benediktinským mnichem. Co ho k tomu vedlo, nikdo neví. Jisté ale je, že posléze z bavorského kláštera Niederaltaich utekl do samoty šumavských lesů.

Když v Dobré Vodě vyrostl roku 1705 kostel, byl zasvěcen právě sv. Vintířovi - údajně jako jediný na světě. Při poutích sem mířily tisíce lidí z Čech i Německa. Až do roku 1945, kdy do Dobré Vody doputovala lidová armáda. Nejprve byli vyhnáni Sudetští Němci, po roce 1949 i čeští dosídlenci. Dalších čtyřicet let tu byli jen vojáci a kostel přišel o všechno kromě holých zdí.

Skleněný betlém
Skleněný betlém
Detail z betlému
Detail z betlému

Při pohledu na soudobou výzdobu by se chtělo kacířsky říci, že všechno špatné je v Dobré Vodě k něčemu dobré. Proti kostelu, který začala církev za pomoci německých rodáků opravovat, měla totiž chalupu sochařka Vladěna Tesařová, která jej vybavila skleněným oltářem, betlémem, křížovou cestou, sochou sv. Vintíře...

Oltář je třídílný reliéf o rozměrech 4,5 × 3,2 metru
Oltář je třídílný reliéf o rozměrech 4,5 × 3,2 metru
Kouzlo  detailu
Kouzlo detailu

„Jsem tradičně smýšlející katolička. Udělala jsem to, co by lidi udělali před pěti sty lety, s materiálem, se kterým umím pracovat,“ vysvětlila mi před lety u sebe v ateliéru, proč zvolila nevšední materiál, sklo.

Výzdoba kostela je poctou sklářským tradicím Šumavy
Výzdoba kostela je poctou sklářským tradicím Šumavy
Křížová cesta
Křížová cesta

Zní to prostě, ale jenom na pět tun vážícím oltáři nechala rok práce. Výsledek ovšem stojí za to, aby sem člověk vážil cestu odkudkoli. Je tu vše, co má v kostele být, ovšem v křehkém skleněném provedení. Oltář jako by se vznášel mezi nebem a zemí, figurky betléma jsou z každého úhlu trochu jiné. Světlo pronikající do kostelíka se láme na jednotlivých poloprůhledných zastaveních křížové cesty. Z rohu se dívá svatý Vintíř a odhaduje, zda zrovna vy pochopíte skleněnou plastiku na dveřích.

Pohled od oltáře ke kostelním dveřím
Pohled od oltáře ke kostelním dveřím
Co to (pro vás)  znamená?
Co to (pro vás) znamená?

V  Dobré Vodě u Hartmanic je rovněž muzeum Dr. Šimona Adlera, židovského rabína a historika, který se zde narodil a zahynul v Osvětimi. V nedalekých Hartmanicích můžete navštívit nejvýše položenou synagogu u nás, v níž je zajímavá expozice pojednávající o soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě. 

Poděl se o svůj názor

Související články