Vracejí se pravidelně. A nejsou to lososi!

15. 3. 2017 – Česká republika, Evropa
Jana Patková
Jana Patková

Lososi se už pár let do národního parku České Švýcarsko opravdu vracejí, po zimě chtějí ale lidé z parku upozornit na něco jiného – na řeku odpadků, které přináší tající sníh.

Tání sněhu koncem zimy a jarní deštivé počasí jsou (nejen) v Českém Švýcarsku důvodem vyšších průtoků vody v potocích a řekách. Voda s sebou bohužel unáší také značné množství především plastových odpadů, které se tak z obcí či měst před národním parkem dostávají do jeho nitra. Tento nežádoucí efekt nastává především na říčkách Křinice a Kamenice.

„Tato zátiší s odpadky jsou nejen neestetická, ale především pro zvířata nebezpečná, neboť mohou plastové části pozřít nebo se do nich zachytit. A to nejen v národním parku, ale prakticky kdekoli, kam se odpadky dostanou,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko.

Část odpadků národním parkem propluje a pokračuje dál Labem k Severnímu moři, zbývající část se zachytí na nejrůznějších místech zdejších říček. Správa každoročně vydá na likvidaci stovek kilogramů odpadků vylovených z řek řádově desetitisíce korun. Výdaje se v přijatelných mezích drží zejména proto, že se sběrem naplaveného odpadu často pomáhají dobrovolníci.

Dobrým příkladem je iniciativa hráčů celosvětové hry Geocaching nazvané Cash In Trash Out (zkr. CITO). Právě „geocacheři“ se na první sběr odpadků do parku chystají, jakmile se oteplí natolik, aby bylo možné pracovat ve vodě.

Zapojit se ale podle Tomáše Salova ze správy parku může úplně každý: "Já osobně mám limit tři odpadky na jeden výlet," říká nikoli s nadsázkou. A upozorňuje, normální je uklízet.

"Je hrozně divné, když na místě, kterým projdou denně desítky lidí, zůstanou ležet petky nebo obaly od sušenek. Když je nikdo nesebere a čeká, že to uklidí někdo jiný."

Je to divné, že?

Poděl se o svůj názor

Související články