Zkusili jsme nejtvrdší drogu světa

16. 5. 2017
Karel Štěpánek
Karel Štěpánek

V amazonském pralese ochutnali Liánu smrti, nechali si vetřít jed z žáby kambo a vypili a vyzvraceli nápoj z tabáku. Jak jim bylo?

Během naší cesty stepem po Jižní Americe jsme sbírali kontakty na šamany, se kterými bychom absolvovali jejich prastaré rituály. Především David chtěl vyzkoušet rituál pití ayahuasky, které se přezdívá Liána smrti. Jedná se o rostlinu, která roste pouze v Amazonském pralese a šamani jí odjakživa používají k vyvolání vizí a léčení různých nemocí. Západní svět na rostlinu většinou nahlíží jako na nejtvrdší drogu světa.

Rituál Purga – očištění pomocí tabáku z džungle

Před samotným rituálem ayahuasky byste měli dodržet striktní 2-3 týdenní dietu. Základem je ŽÁDNÝ ALKOHOL, ŽÁDNÉ MASO a ŽÁDNÝ SEX. Neměli jsme tak tři týdny v Latinské Americe co dělat. Dietu můžete urychlit očistným ceremoniálem Purga. Přišli jsme ráno na lačno k řece a šaman nám podal nápoj z tabáku z džungle. „Musíte to v sobě alespoň tři minuty podržet,“ zněl jeho pokyn. To se ale nepovedlo nikomu z nás a všichni jsme okamžitě začali zvracet. Následně jsme museli postupně vypít osm litrů vody! „To nevypiju, vždyť je to jako šestnáct piv,“ prohlásil jsem. Každý to postupně vypil, dokud nezvracel. Po posledním pátém vrhu šaman uznal, že už zvracíme jen čistou vodu a bral nás za očištěné. David měl trochu problém s posledním kolem, a tak k němu šaman přistoupil a povídá: „Vidíš, jak seš zanešenej! To je z toho, co všechno si snědl!“ Nakonec se po páté očistil i David.

Liána smrti ayahuaska

Takto připraveni jsme se mohli vydat hlouběji do pralesa s cílem absolvovat ceremoniál ayahuasky. Po sedmnáctihodinové plavbě lodí do Iquitosu jsme pokračovali další malou lodí už přímo po Amazonce. Našli jsme doporučeného šamana a domluvili si s ním obřad na další den. Druhý den v deset hodin večer ceremoniál začal. Museli jsme předstoupit před šamana a vypít na ex odvar z Liány smrti. Odebrali jsme se na připravené matrace, šaman sfoukl poslední svíčku v bungalovu a začal zpívat tradiční písně Ikaros. Rostlina začala asi po půlhodině velmi silně působit. Viděli jsme spoustu vzpomínek, které jsou uloženy někde hluboko v hlavě. Já jsem například viděl situaci ze školky, kdy mi ukradli pastelky, oranžovou a modrou. Rostlina na vás neustále mluví. Říkala mi, že jsem se zbavil nějakého banálního problému z dětství, který mě brzdil. Hodně lidí vidí výjevy z džungle, neboť se říká, že se díky ayahuasce propojíte s matkou zemí, tzv. Pachamama. Může vám dokonce ukázat životní cestu. Potkali jsme Francouzku, která si jela do Peru otevřít hostel, neboť to ve svých představách viděla. Asistent šamana z Rumunska už žije ze stejného důvodu v pralese pět let. Ayahuaska pro nás byla velmi zajímavou zkušeností.

Jed z žáby Kambo

Po silném zážitku s ayahuaskou jsme se rozhodli ještě podstoupit třetí ceremoniál. Nechali jsme si vypálit díry do ramene a vetřít do těla jed z žáby Kambo. Místní lidé jed v pralese používají jako obranu proti malárii a také obnovení imunitního systému. Zážitek to byl opět velice silný! Tělo si myslí, že jde na smrt, a udělá vše proto, abyste neumřeli. Zároveň tím nastartuje všechny životní funkce. Nejhorší byl asi desetiminutový pocit „umírání“, kdy jsme si chvíli mysleli, že jdeme do finále. Nakonec však tělo jed přemohlo a my jsme se s odstupem času začali cítit velmi dobře.

Přírodní umění šamanů v Amazonském pralese nás velmi okouzlilo a je zajímavé zvláště v dnešní době, kdy si na každé bolení hlavy dáváme léky.

Poděl se o svůj názor

Související články