Kari tisíckrát jinak

18. 5. 2017 – Srí Lanka, Asie
Michal Gaj, ck SEN
Michal Gaj, ck SEN

Kdo má rád kari, tomu bude na Šrí Lance chutnat. Nikdo z tamních obyvatel prý nestihne během svého života ochutnat všechny druhy ostrovních pokrmů.

Vlevo kari z manioku, vpravo typický čočkový dhál
Vlevo kari z manioku, vpravo typický čočkový dhál

Kari, na které si zvyknete jako na drogu, prováže kultury a zvyky při prvním ochutnání. Jí se třikrát denně. K snídani rýže a kari, k obědu rýže a kari, a k večeři pro změnu kari a rýže. Sám nevím, co mi víc chutná – čočkový dhál s kottu sambaru, či mallum a kottu roti. Pol sambol, či kiri hodi s tempurou. Pappadam milují všichni, ten neštípe a super křoupe.

Pappadam
Pappadam

O srílanské kuchyni se traduje, že nikdo z obyvatel nedokáže během svého života ochutnat všechny druhy pokrmů. Různorodost je prvořadá a stejný recept připraví jinak sinhálci, tamilové i moorové. Já mám vždy po návratu ze Šrí Lanky domů nutkání přidat si chilly i do bryndzových halušek.

Ručně připravený pol sambol
Ručně připravený pol sambol

Pije se čaj. Několikrát denně. Je zeleným zlatem ostrova. Pokud chcete dobrou kávu, musíte za ní mnoho kilometrů. Ale čaj... Denně tu vyroste čtyřicet miliard čajových lístečků „cejlonského“ čaje. Je nutné se o ně patřičně starat. Nejlepšímu čaji na světě bych dokázal věnovat celý článek, ale dozrává tu také to nejnepředstavitelnější ovoce. Mnohé z dřevin a bylin jsou medikamenty a elixíry života – například katu anoda je výborná v boji proti rakovině. Ale upřímně – elixírem života je vlastně celá Šrí Lanka.

Katu anoda
Katu anoda
Poděl se o svůj názor

Související články