Papežova rodná hrouda

24. 5. 2017 – Francie, Evropa
Libor Michalec
Libor Michaleca jeho cesty

Nejkrásnější vesnice Francie byla v roce 2013 obec v oblasti Haut-Rhin neboli Horního Rýna jménem Eguisheim. Jinak taky údajně kolébka alsaských vinic, vede přes ni tzv. Alsaská vinná stezka a mimo jiné se tu narodil papež, který pozměnil dějiny křesťanstva.

Ve stejném roce vyhrála titul „Vesnice roku“ v Čechách obec Jeseník nad Odrou. Příjemná víska v moravskoslezském kraji. Srovnání české a francouzské vesnice ale není fér, spíš bych rád upozornil na nesrovnatelnost s turistickou velmocí, která má co nabídnout a dokáže překvapit i mimo Paříž, Alpy či Azurové pobřeží.

Oprávněnost úspěchů Eguisheimu pochopíte vzápětí poté, co vkročíte na její výsostné území uprostřed svahů pokrytých vinicemi nedaleko spojnice mezi evropskými velkoměsty Štrasburk, Freiburg a Basilej. Eguisheim je stočený uprostřed kruhovitých středověkých hradeb, počet obyvatel dosahuje patnácti set a uzoučké uličky plné barevných hrázděných domů jsou obsypány květinami všech barev a druhů. Vzdáleně to tu připomíná nejmenší české městečko Rabštejn nad Střelou, ale z něj vlastně jen tu jednu ulici hrázděných domů, kterých tu v Eguisheimu jsou desítky a navíc útulnější, barevnější a malebnější.

Nebýt gurmánem, budete ve francouzském  Eguisheimu samozřejmě o hodně ochuzeni. Jídla jsou původem asi německá, ale francouzsky vytříbená, o čemž svědčí i nejrozšířenější tarté flambée, což je tenká placka jako na pizzu, na které najdete cibuli, smetanu a kousky uzeného vepřového. Chutná to jaksi německo-francouzsky jako celý zdejší kraj. Možná si při tom vzpomenete, že ve vodách nedalekého Rýna se mísila krev germánských bojovníků, římských legionářů a později Němců a Francouzů. Pozoruhodné je, že pohraniční oblast s Německem vypadá tak nádherně ve srovnání třeba s našimi Sudety. Po staletí se tu dost tvrdě bojovalo, taky proto je na každém kopci nějaký hrad, a v minulosti tu lidé měnili občanství třeba i pětkrát za život – ale je to oblast, která si vzala z Německa ordnung a z Francie šarm a učinila z toho pestrý koktejl.

Pěstování révy vinné zušlechťuje zřejmě nejen révu, ale i její pěstitele. A Eguisheim je díky příznivé půdě a ideálnímu mikroklimatu také kolébkou alsaského vinařství. První vinice tu vysázeli už ve 13. století a dnes jejich celková rozloha činí v Alsasku 13 600 hektarů. Zcela výjimečná je i rozmanitost složení půdy alsaských vinic, na kterých najdete půdy kamenité, které se vyznačují dlouhou tepelnou setrvačností, pískovcově-jílové, vápencové, křemičité i žulové.

Svůj nejcennější poklad střeží Eguisheim ve svém středu. Celosvětové renomé získal díky nejslavnějšímu rodákovi, který se jmenoval Bruno von Egisheim-Dagsburg a poprvé se podíval na svět 21. června 1002. V únoru roku 1049 byl zvolen papežem a tehdy přijal jméno Lev IX. Svou snahu soustředil podle wikipedie na reformu církve a společnosti a její morální očistu v intencích tradiční morálky.

Ke konci svého pontifikátu válčil s Normany. Shromáždil proti nim koalici několika italských států, ale její vojska byla rozdrcena v bitvě u Civitate. Jeho legát kardinál Humbert de Silva Candida, kterého vyslal krátce před svou smrtí do Konstantinopole, pak po jeho smrti použil (patrně v rozporu s instrukcemi) bulu exkomunikující konstantinopolského patriarchu Kerullaria, což vedlo k velkému schizmatu – rozdělení církve na dvě větve: dnešní západní neboli katolickou a východní pravoslavnou.

Poděl se o svůj názor

Související články