Studující kyvadla

26. 5. 2017 – Egypt, Afrika
Hanzelka a Zikmund
Hanzelka a Zikmund

Proč jsem si tentokrát vybrala toto téma je nasnadě. Pár týdnů byl klid a teď zase BUM. Manchester. Proč? Ptám se! Vždyť už v dobách cest H+Z to málem vypadalo na obrození. Dnes mířím do Al-Azhar v Káhiře.

Těžko říct, nakolik jsem pravdě vzdálená, ale kdykoli jsem narazila v knihách H+Z na cesty zeměmi, kde je islám hlavním náboženským směrem, cítila jsem vůli obrodit se. Zejména po válce během první cesty severní Afrikou. V jejich textech se slovo „kolonialismus“ objevuje skoro jako nadávka. Ovšem pokud se nad tím hlouběji zamyslíte, nezbude vám, než dát H+Z za pravdu.

Hlavní nádvoří v Al-Azhar | Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín, Archiv H+Z, autor: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund
Hlavní nádvoří v Al-Azhar | Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín, Archiv H+Z, autor: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund

Vinou havárie v Sirte se v Káhiře zdrželi oproti původnímu plánu nepoměrně déle. Zbylo jim tak dost času například k návštěvě druhé nejstarší univerzity světa Al-Azhar. Škola byla založena už v roce 970 našeho letopočtu (nejstarší univerzitou je Al Quaraouiyine v marockém Fezu z roku 859) a až do roku 1961 fungovala jako čistě náboženská. V roce 1924 byl vypracován návrh, který by zastaralé osnovy rozšířil o studium rétoriky, filosofie, práva a pedagogiky. Proti takové reformě se však postavil jak královský dvůr, tak britský guvernér. A bylo vymalováno.

Prohlídka univerzity ovšem s nesrozumitelným komentářem jedné ze studentek je ke shlédnutí v následujícím videu. 

Ačkoli byly reformy podporovány egyptskou vládou a parlamentem, Britové byli striktně proti. Proč? Protože univerzitu navštěvovali muslimští studenti z celého světa. Indii a další země impéria britské koruny nevyjímaje… Situace skončila demisí rektora, jenž za reformami stál a škola se v roce 1930 dostala výhradně pod neomezenou moc krále s pravomocí jmenovat profesory, rektory a kontroly jejich činnosti. Ještě po válce bylo zapotřebí speciálního povolení k prohlídce.

Málokdy chyběli zdejší studenti během káhirských demostrací | Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín, Archiv H+Z, autor: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund
Málokdy chyběli zdejší studenti během káhirských demostrací | Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín, Archiv H+Z, autor: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund

Sotva H+Z prošli branou, ten tam byl ruch typický pro arabské ulice. Mramor, alabastr a ve stínu arkád studenti v tureckém sedu, korán před sebou. Horní polovina těla všech v neustálém pohybu vpřed, vzad. Nekonečné kyvadlo jako osvědčený způsob k memorování. Rty do zblbnutí opakují súru za súrou. Tehdy se o sedmnáct tisíc studentů staralo cca šest set profesorů a dvě stě pomocných učitelů. Suma sumárum v současné době studuje na univerzitě a jejích pobočkách na dva miliony studentů!

Nedílnou součástí zdejší university je mešita | https://en.wikipedia.org
Nedílnou součástí zdejší university je mešita | https://en.wikipedia.org

Ačkoli od roku 1961 přibyly do portfolia zdejší univerzity i světské obory jako medicína, farmacie, přírodní vědy, ekonomie, technika apod., jedná se stále především o školu náboženskou. Všichni bez výjimky musí navštěvovat hodiny teologie a islámského práva. Zdejšími zdmi prošla řada fundamentalistů a teroristů. Kromě prvenství v prestižnosti zde od roku 1935 také funguje Nejvyšší rada pro vydávání fatev (nábožensko-právní stanoviska). Za zmínku stojí například fatva z roku 1959, že i šíité jsou muslimové a ne odpadlíci, kteří zasluhují smrt. Tak mne napadá, co my ostatní??

Zdejší imám  Ahmed el-Tayeb je nejvyšší autoritou v oblasti sunnitského islámu | http://english.ahram.org.eg
Zdejší imám Ahmed el-Tayeb je nejvyšší autoritou v oblasti sunnitského islámu | http://english.ahram.org.eg

Co říci na závěr. Buďte všímaví, dívejte se kolem sebe. A pokud máte těch úděsných zpráv po krk, raději se vrhněte na studium cizích jazyků. Jako třeba já. Při cestování se vám to bude hodit. V žádném případě nechci zlehčovat, ale pro zájemce pár let staré video 😉 (v angličtině).

Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín, Archiv H+Z, autor: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund
Poděl se o svůj názor

Související články