H+Z interaktivně

1. 6. 2017
Jana Patková
Jana Patková

První ze slavných cest J. Hanzelky a M. Zikmunda nyní ožila na interaktivní mapě. A další budou následovat.

Na mapě si můžete připomenout nejdůležitější okamžiky jejich afrického dobrodružství. Jednotlivé body na mapě obsahují dobové fotografie, zápisky a krátká videa, vybraná z jejich celovečerních filmů Afrika I a Afrika II. 

“Hanzelku a Zikmunda jsme jako kluci obdivovali. Chtěli jsme uctít jejich odkaz a také ho připomenout nové generaci, která slavná jména přestává znát. Naším záměrem bylo zpřístupnit informace novou, moderní formou,” vysvětlil smysl projektu Ivoš Gajdorus ze společnosti Mapotic, která mapu připravila.

Klubu H+Z a zlínskému Muzeu jihovýchodní Moravy, které spravuje archiv Hanzelky a Zikmunda, se myšlenka zalíbila. 

“Cestovatelé na své první expedici pořídili na 10 000 fotografií a natočili 11 kilometrů filmu. Pro mapu jsme vybrali nejzajímavější snímky a texty, aby si lidé mohli udělat představu, jaké překážky museli cestovatelé překonat, jaká místa navštívili a koho při svém putování potkali,” uvedla Magdaléna Preiningerová, která pečuje o archiv Hanzelky a Zikmunda.

Audiovizuální obsah jednotlivých míst vznikl ve spolupráci s Filmexportem Home Video, který je vydavatelem filmů H+Z na DVD a dosud vydal na 11 DVD čtyři celovečerní a 83 krátkých filmů z obou cest. Pro účely mapy bylo vybráno celkem 48 krátkých videí, která si můžete přehrát přímo v mapě.

Mapotic chce ve spolupráci s muzeem mapu dále rozvíjet a postupně do ní přidávat i další cesty slavných inženýrů.

Interaktivní mapu africké cesty pánů Zikmunda a Hanzelky lze navštívit na mapy.klubhz.cz

Mapu připravila společnost Mapotic ve spolupráci s Muzeem JV Moravy ve Zlíně, Klubem H+Z, Filmexportem Home Video a dalšími partnery u příležitosti 70. výročí slavné cesty.

Poděl se o svůj názor

Související články