Lidské maso není moc výživné

27. 6. 2017
Jana Patková
Jana Patková

Donedávna se soudilo, že naši pravěcí předkové provozovali kanibalismus z výživových důvodů – prostě si lidským masem pravidelně doplňovali jídelníček. Nový výzkum ukazuje, že museli mít jiné důvody. Nejsme totiž příliš výživní.

Kanibalové byli postrachem misionářů
Kanibalové byli postrachem misionářů

Pravěcí lidé praktikovali kanibalismus poměrně často a nejméně po dobu jednoho milionu let, jsou o tom bohaté archeologické nálezy. Proč se tito lidé jedli navzájem? Donedávna byli vědci přesvědčení, že šlo o takzvaný nutriční (výživový) kanibalismus, kdy bylo lidské maso prostě pravidelnou součástí jídelníčku. Archeolog James Cole se na to ale podíval trochu jinak – začal zkoumat, jak kalorické vlastně je a zda se to našim předkům takzvaně „vyplatilo“. A zjistil, že nejspíš ne.

Své souputníky jedli podle vědců také neandrtálci
Své souputníky jedli podle vědců také neandrtálci

Počet kalorií, které naši předci mohli získat ze svých soukmenovců, byl totiž výrazně nižší, než třeba z mamutů, nosorožců či jelenů, což jsou zvířata, která byla v pravěku běžně lovena a baštěna. A rozhodně to není jenom o tom, že by byla větší.

Cole se podíval na poměr energie, kterou člověk musel vydat na lov jiného zvířete, a srovnal ji s tím, co mohl jeho snědením získat. Zjistil, že lidé ze svalové tkáně člověk lze získat přibližně 32 000 kalorií, zatímco třeba kůň poskytne 200 000 kalorií. Navíc při lovu na člověka se pravěcí lidé setkávali se stejně inteligentním protivníkem schopným stejně bojovat. Museli vynaložit hodně úsilí do poměrně malého výsledku. Oproti tomu zabitím jednoho koně nasytili celou skupinu.

„To je důležité, protože jedno zvíře může poskytnout skupině vyšší návratnost energie než snědený člověk,“ říká v rozhovoru pro ResearchGate James Cole. „To by mohlo znamenat, že kanibalismus v prehistorickém období mohl být klidně řízen sociálními faktory, jako jsou zdroje a území obrany.“

Vypadá to tedy, že pravěký kanibalismus má stejné kořeny jako v moderní lidské společnosti, kdy může být motivací přežití, psychotická porucha, boj, přesvědčení o léčivé moc, a také rituál.

Poděl se o svůj názor

Související články