Šlapu, šlapeš, šlapeme …

23. 8. 2017 – Česká republika, Evropa
Pavel Benedikt
Pavel Benedikt

Horačina (stejně jako vodačina, surfování, horolezectví, potápění, jeskyňaření, padáčkaření…) je zvláštní formou masochismu, kdy se postižený dobrovolně a rád trýzní hladem, žízní, zimou i horkem, mrazem, větrem a deštěm, námahou a nepohodlím, aby později, když už je po všem, mohl nadšeně řičet, jak to bylo krásné…

Tolik z úvodu publikace Šlapu, šlapeš, šlapeme Pavla Benedikta. Sérii miniprůvodců po českých a slovenských horách s radami pro horáky nejlépe představíme úryvkem:

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Řekněme si to na rovinu, že na horách se to s hygienou příliš nepřehání. Neznamená to, že by horák byl čuně, ale na plnohodnotnou hygienu, jak jsme na ni zvyklí z domova, na horách prostě nejsou ty nejvhodnější podmínky. Tvrdě limitovaný objem a hlavně váha přepravovaného zavazadla nedovolí na tomto poli žádné velké experimenty. Oželet musíme i takové nezbytnosti jako vanu se sprchou, ohřívač na teplou vodu, sadu oblíbených ručníků a osušek, koupelovou pěnu, kačenku, fén a další stejně potřebné propriety.

Místo toho se musíme spokojit s úlomkem mýdla v igelitovém pytlíku, kartáčkem na chrup a téměř vymačkaným vajglem zubní pasty (čím zmačkanější, tím lehčí), smotkem toaletního papíru („panaprdu“), malým ručníkem nebo utěrkou a kdo si hraje na manekýna, přibalí hřeben a plastikové holítko na vous. U horaček bude asi hygienicko-kosmetický žůček o trošku objemnější, ale ani ony si příliš neužijou, neboť ani jejich batoh není nafukovací. Z průměru se trochu vymyká svérázný typ nazývaná „žabka královna“. Ta si do svého království zásadně nenechá od nikoho kafrat a udatně vláčí přes horské hřebeny malý módní a kosmetický salón, a to většinou na úkor potravy.

Slovensko, celoživotní láska
Slovensko, celoživotní láska

Proč a kdy jste se do zapisování z cest pustil?

Již od poměrně útlého věku na sobě shledávám sklony k perfekcionalismu, statistice a sběratelství provázené jistou „fóbií ze ztráty informace“. Od třinácti let si píšu deník, ne ten úsměvný „milý deníček dospívajících pannen“, ale prostou faktografii všedního dne. V 59 notesech mám den po dni zdokumentován skoro celý život, od 6. října 1963 doposud.

Co se týče záznamů horských túr, s tím jsem začal až o dost později, v roce 1980. Tehdy se rozsah prochozených území začal nebezpečně zvětšovat a informace z cest začaly přerůstat kapacitu mé paměti. Založil jsem tedy speciální notes, pojmenoval jej „horálek“, a od té doby ho na každou túru, horský výstup i třeba menší výlet nosím vždy s sebou. Těch notesů je už půl šuplíku, právě dopisuji dvanáctý. Jsou v nich zachyceny všechny důležité informace o průběhu túry (časy přesunů, výstupů a sestupů, výškové údaje, dostupnost a obtížnost, typ cest a značení, boudy, přístřeší, bivaky a prameny, dopravní spoje, horské chaty s druhem a aktuální cenou piva, ale třeba i průběh počasí, viditelnost atd.). Informace o dřívějších túrách jsem do horálků v omezeném rozsahu doplnil i zpětně podle deníku, paměti i rodinných fotoalb až po velmi ranné dětství, takže mohu konstatovat, že mám podchycené všechny své turistické aktivity od necelých tří let.

Pavel Benedikt nad svým "horálkem"
Pavel Benedikt nad svým "horálkem"

Aktualizujete své trasy?

Ano. Každou, byť i dříve již prošlou trasu považuji za novou a v „horálku“ jí přísluší nový zápis (docela zajímavé je jejich pozdější porovnání). Není to od věci. Návštěvu od návštěvy se mění jak objektivní okolnosti (častěji zánik než vznik vhodných tábořišť, bivaků a přístřeší, změny značených cest, přístupů, pohostinských zařízení, druhů a cen piva), tak i osobní fyzická zdatnost (různé časy přechodů na stejné trase, výstupů na stejný kopec atd.).

Faktické údaje uvedené v knize Šlapu... jsou ty nejaktuálnější, vybrané z posledního průchodu trasy. Časové údaje vycházejí z porovnání a výběru nejobjektivnější hodnoty z tolika průchodů trasy, kolik jsem jich měl k dispozici.


Méně známá část Roháčů s pohledem na Liptovskou Maru a Chočské vrchy v pozadí
Méně známá část Roháčů s pohledem na Liptovskou Maru a Chočské vrchy v pozadí

Které hory máte nejraději? Máte nějaké oblíbenější místo, kam se rád vracíte?

Miluji Slovensko. Je to ryze srdeční záležitost z dob postpuberty a ranného mládí, kdy se každá emoce vrývá hluboko do duše a vydrží tam po celý život. Dodnes mi stačí v rádiu zaslechnout slovenskou písničku (Elán, Mira Žbirku, Paľa Haberu, …), a hned mi zatrne v útrobách s vizí nějaké horské doliny, oveček, bílých „bral“ a strmých kopců.

Nejkrásnější naší horou je pro mě dodnes Veľký Rozsutec v Malé Fatře. Mám domluveno se svými dětmi, že až přijde čas, tak mě tam ilegálně propašují v pytlíčku a rozpráší.

Součástí publikace jsou popsaná fotografická panoramata
Součástí publikace jsou popsaná fotografická panoramata

Z publikace dýchá vlastní zkušenost a zážitky. Opravdu jste vše vyzkoušel na vlastní kůži?

Všechny túry popsané v itinerářích „šlapacích průvodců“ (a samozřejmě mnohem víc dalších) jsem skutečně prošel, většinou vícekrát. Podklady pro ně z devadesáti procent tvoří poznámky z mých „horálků“, těch zbývajících deset procent obecné geografické a turistické info z map, atlasů, jiných průvodců a publikací o příslušných pohořích. V beletrické části jsou to opět převážně vlastní zážitky a zkušenosti opepřené všelijakými srandičkami a historkami z našich putování.

Článek vyšel v letním vydání regionálního časopisu pro Liberecký kraj Véčko.

Poděl se o svůj názor

Související články