Pomník anonymního přechodu

28. 8. 2017 – Polsko, Evropa
Bronislav Jaroš
Bronislav Jaroša jeho cesty

V žebříčku nejoriginálnějších sousoší na světě stojí na předních příčkách Památník anonymního přechodu (nebo anonymních chodců) ve Wroclawi. Chodci se na něm boří do chodníku.

Na pomník narazíte na křižovatkách ulic Świdnická a Piłsudskiego. Píší o něm prestižní magazíny jako Newsweek či Arch20, nevynechává jej ani populární web Boredpanda.com. Posuďte sami, co je na sousoší tak poutavého.

Na této straně ulice neznámí chodci mizí v podzemí
Na této straně ulice neznámí chodci mizí v podzemí

Pomník tvoří všední lidé, jejichž jména neznáme. Žena s kočárkem, dáma s deštníkem, muž s kabátem přes ruku, ustaraná paní se síťovkou, které v chůzi pomáhá hůl. Prostě čtrnáct kolemjdoucích. Před silnicí, na jedné straně chodníku, se tyto postavy boří do země. Chodník se pod nimi propadá, lidé mizí v podzemí, a na druhé straně se zase vynořují. Pozornost přitahují detaily jako bortící se chodník, propracované textury oblečení, tkaničky u bot nebo obsah košíku. Samozřejmě máte nutkání se k tomu zástupu také přidat, což bývá pro turistu vděčným fotografickým námětem.

Na druhé straně přechodu se neznámí a bezejmenní "vynořují"
Na druhé straně přechodu se neznámí a bezejmenní "vynořují"

„To musíte vidět. Chvíli to vypadá, že to jsou skuteční lidé. – Krása. Něco takového jste asi ještě nikdy neviděli. – Stojí to za to se sem vydat. Sochy jsou jako živé a trošku děsivé. Zdá se, jako by neměly oči. Nutí vás to přemýšlet o divoké historii této země,“ takové jsou některé z postřehů pocestných na webu TripAdvisor.

To se ví, že se tu anonymní chodci neboří do země jen tak bez důvodu. Jak naznačuje poslední citovaný webový komentář, autor pomníku – polský umělec Jerzy Kalina – jimi připomíná historické dění. Vracíme do 80. let, konkrétně k datu 13. prosince roku 1981, kdy generál Jaruzelski vyhlásil v Polsku stanné právo kvůli hrozbě antisocialistické kontrarevoluce. Hned následující noci policie zatkla řadu civilních obyvatel, někteří prý beze stopy zmizeli, přičemž tuto událost pomník upomíná propadajícími se chodci. Stanné právo a s ním spojené období represí trvalo dva roky, poté chodci na druhé straně ulice opět vycházejí na denní světlo. Symboliku dotváří fakt, že pomník byl prý instalován téže noci, jen o čtyřiadvacet let později.

Jedno z nejkrásnějších polských měst - Wroclaw - leží jen 130 km od naší hranice
Jedno z nejkrásnějších polských měst - Wroclaw - leží jen 130 km od naší hranice
Poděl se o svůj názor

Související články