Byl(a) jste někdy v Bielefeldu?

19. 9. 2017 – Německo, Evropa
Petr Škrabala
Petr Škrabalaa jeho cesty

Bielefeldské spiknutí je parodie na konspirační teorie, kterou před více než dvaceti lety rozšířil německý student informatiky. Vtip je založen tvrzení, že existence německého města Bielefeld je jen fáma vytvořená spiklenci. Ty je možné odhalit pomocí tří otázek: Znáte někoho z Bielefeldu? Byl(a) jste někdy v Bielefeldu? Znáte někoho, kdo někdy byl v Bielefeldu? Většina lidí na tyto otázky odpoví záporně. Přitom ve skutečnosti jde o velmi pěkné historické město, které rozhodně za návštěvu stojí.

Bielefeld existuje!
Bielefeld existuje!

Odjížděl jsem s představou průmyslového města v podobně zaměřeném regionu Severního Porýní-Vestfálska, a pak objevoval příjemné město s historickým jádrem v blízkosti krásné přírody Teutoburského lesa. Co se dá dělat – chybami se člověk učí i v Bielefeldu.

Sparrenburg

Sparrenburg, to je prostě symbol Bielefeldu. Původní hrad byl postaven někdy kolem roku 1250 hrabětem z Ravensbergu. Jeho úkolem byla ochrana města a kupecké cesty, která tudy vedla.

V průběhu staletí byla u hradu zesílena fortifikace, v rozích postaveny čtyři věže, propojené systémem kasemat. Však také byla v období třicetileté války pevnost několikrát obléhána, ať už Španěly, Švédy nebo Francouzi.

Od poloviny 18. století však Sparrenburg ztratil svůj význam – změnil se ve skladiště zásob, z části byla zřízena věznice a celkově začal chátrat. V období 2. světové války sem nacisté umístili baterii protiletadlové obrany, v roce 1944 se tak Sparrenburg stal terčem spojeneckého náletu. Naštěstí byly škody opraveny a pevnost se tak stala oblíbeným cílem místních i cizích návštěvníků. Z věže je krásný výhled na Bielefeld a okolí, prohlédnout si můžete archeologické vykopávky či s průvodcem vyrazit do sítě podzemních chodeb. V červenci se koná tradiční festival – během tří dnů se můžete přenést do období středověku s jeho hudbou, trhy a ukázkami řemesel.

Staré město

Jádro Starého města Bielefeldu je svou velikostí ideální pro příjemnou procházku.

Nejvíce pozornosti na sebe strhává Starý trh (Alter Markt), náměstí, které je pomyslným středobodem Starého města. Vcelku oprávněně – zůstala zde totiž zachována řada měšťanských domů z 15. a 16. století. Mezi nimi vyčnívá Crüvellhaus, jehož pozdně gotická fasáda je obzvláště ceněná. Ale i v okolních ulicích se nacházejí další zajímavosti – kostely, sochy nebo domy z různých historických období. Navíc vše je doplněno řadou kaváren a bister, které toto putování dělají příjemnějším. Vše můžete zakončit v místní galerii Kunsthalle – architektonicky pozoruhodné stavbě, v níž je představena sbírka nejen německého umění 20. a 21. století.

Historické centrum je učebnicí stylů a období
Historické centrum je učebnicí stylů a období
Místní galerie Kunsthalle
Místní galerie Kunsthalle

Schüco Arena

Moderní stadion nedaleko centra je domovem místního fotbalového klubu DSC Arminia Bielefeld. Ten byl založen už v roce 1905, a patří tak k jednomu z nejstarších v Německu.

I na výzdobě v okolí stadionu se opakují známé symboly města a kraje
I na výzdobě v okolí stadionu se opakují známé symboly města a kraje
V útrobách stadionu můžete mít i svatbu
V útrobách stadionu můžete mít i svatbu

Moderní stadion s kapacitou více než 26 tisíc diváků může český fanoušek jen tiše závidět a nevěřícně kroutit hlavou – obzvlášť když si uvědomí, že Arminia v současnosti hraje pouze druhou nejvyšší soutěž. Ale nejenom fotbalem žije Schüco Arena. V jednom z mnoha salonků uvnitř tribun vám uspořádají soukromou či firemní oslavu, konají se tu vzdělávací programy a dokonce si můžete na stadionu vystrojit svatbu. Trochu úsměvnou zajímavostí je pak rozlehlá zahrádkářská kolonie sousedící se severní tribunou.

Kostely

Za zvláštní zmínku stojí kostely, které při toulkách ulicemi historického centra Bielefeldu můžete vidět. Je jich více, ale upozorním na tři z nich.

Všechny se během válečného roku 1944 staly oběťmi spojeneckého bombardování. Mariánský kostel na Novém městě je největší a nejvýraznější při pohledu na panorama města. Jeho stavba probíhala od 13. do počátku 15. století, dominují mu dvě vysoké štíhlé věže a v interiéru se nachází mohutný Mariánský oltář, skládající se z 31 deskových obrazů.

Nejstarším ve městě je kostel svatého Mikuláše – založen byl již v roce 1236. Uvnitř lze obdivovat vyřezávaný oltář z počátku 16. století, který byl vytvořen v Antverpách. Ve věži je umístěna zvonkohra (složená z 36 zvonků), jejíž zvuk se nese městem několikrát denně.

A zbývá Süsterkirche. Původně katolický kostel byl v 17. století předán do správy reformované církve, která hrála v celé oblasti významnou úlohu.

Botanická zahrada

Bielefeld se může pochlubit i krásnou botanickou zahradou.

Zahrada leží na jižním svahu kopce Kahlenberg a původně se jednalo o pozemek rodiny Dreckshage. Její členové se ale v roce 1910 rozhodli darovat část městu, aby zde byl vybudován městský park. Velmi záhy se stal oblíbeným cílem výletů obyvatel města a získal mezi nimi velkou popularitu. Dnes na rozloze čtyř hektarů roste kolem 2 500 druhů rostlin, rozdělených do tematických celků (alpská příroda, luční květena...), a zahrada tak naplňuje nejen očekávání nadšenců v oboru biologie, ale i běžných návštěvníků, kteří zde naleznou dostatek prostoru a klidu k relaxaci.

Poděl se o svůj názor

Související články