Města z nadhledu

25. 9. 2017
Bronislav Jaroš
Bronislav Jaroša jeho cesty

Když se zastavíte v nějakém městě, hledáte tam co možná nejvyvýšenější bod. Za tímto účelem vystoupáte tu na kopec, tu na rozhlednu a jinde se třeba vydáte na ochoz kostelní věže. Kdybych měl vybrat ty nejhezčí výhledy na evropská města, která mi výstup poskytnul, jmenoval bych následující pětici podmanivých míst, o kterých soudím, že za trochu té námahy opravdu stojí.

FLORENCIE

Italské město, kterému se říká třeba kolébka renesance a jistojistě je to jedno z hlavních měst umění, protíná řeka Arno. Na jedné straně řeky se nachází všechny ty věhlasné památky v čele s katedrálou Santa Maria del Fiore, jinak zvané i jako Duomo di Firenze, která patří mezi největší svého druhu na světě. Na druhé straně řeky, přes níž se lze dostat například přes slavný zlatnický most Ponte Vecchio, pak narazíte na schody a pěšiny vedoucí na kopec zvaný Monte alle Croci (sv. Kříže). Na něm se pak nachází náměstí Piazzale Michelangelo, a odtud je celá Florencie jako na dlani. A když vám k tomu výhledu, jenž pozorujete s kávou v ruce, ještě zahraje talentovaný pouliční hudebník pěkné romantické rytmy na kytaru, atmosféra je dokonalá.

BUDAPEŠŤ

Vrch Gellért je jednou z dominant maďarského hlavního města. Měří 235 metrů, vypíná se nad Dunajem a vůbec nad celou Budapeští a pojmenován je po biskupu Gellértovi, kterého odtud kdysi svrhli do řeky v sudu. Nahoře se nachází Citadela a Socha Svobody z roku 1947, která spolu s podstavcem měří asi 40 metrů. Vidíte na ni odevšad a od ní je zase vidět všude, na krásné mosty přes Dunaj, maďarský parlament, Budínský hrad a mnohé další pamětihodnosti.

ATHÉNY

Na Athény lze jistě hledět od samotné Akropole, ale není to jaksi ono, když ta hlavní dominanta řeckého hlavního města ve výhledu chybí. A tak se skoro vyplatí vystoupit i na protilehlý kopec zvaný Lycabettus. Na jeho vrcholu ve výšce 277 metrů narazíte na kapli svatého Jiří a panorama Athén i s Parthenónem. A dost možná také na hromadu dalších lidí. Pokud sem vyšplháte pozorovat letní západ slunce, určitě s takovým nápadem nezůstanete osamoceni.

VERONA

A ještě jednou se vydejme do Itálie. Verona je domovem mnoha památek, většího věhlasu se jí ovšem dostalo díky Shakespearovým hrdinům Romeovi a Julii. Ti tu také mají svůj slavný zamilovaný Juliin balkon, ačkoli jde samozřejmě o vymyšlené postavy a tím pádem i o vymyšlený balkon a celé ty davy lidí, které jej chtějí spatřit, vlastně moc nedávají smysl. Balkon sice z kopce, na jehož vrcholu stojí hrad San Pietro a pod nímž se nachází starověké Romano Teatro, neuvidíte, ale za to je odtud k vidění celá Verona i s řekou Adiže, která městem protéká.

WROCLAW

Jedním z nejpěknějších polských měst je bezesporu Wroclaw. Z Česka to sem není daleko, jen nějakých sto třicet kilometrů od česko-polských hranic. Vydáte-li se na sever od Rynku, hlavního náměstí, dojdete ke slovutným wrocławským ostrůvkům, které tvoří rozeklaná ramena řeky Odry. Díky tomu se ostatně městu někdy říkává „Slezské Benátky“. Nejvýznačnějším z těch ostrovů je Ostrów Tumski, na kterém se nachází katedrála sv. Jana Křtitele. Z její věže je překrásný výhled na celé město a ani se netřeba příliš namáhat, neboť vás nahoru vyveze výtah. Neméně pěkný výhled na Wroclaw ale poskytuje i mnohem modernější budova zvaná Sky Tower, která je se svými 212 metry nejvyšší stavbou v Polsku.

Máte i vy své tipy na krásné výhledy? Pošlete je na web cestovatelů a podělte se s ostatními!

Poděl se o svůj názor

Související články