Panorama na výšku?

12. 10. 2017
Pepa Středa
Pepa Středa

Panorama na výšku? To si přeci protiřečí! Nebo ne?

Pepa Středa tak nazval snímky speciálním (panoramatickým) aparátem, co točí objektivem, když exponujete na výšku. Vyšly z toho úplně nevšední pohledy...

Norsko – Hardangervidda, Trolí jazyk
Úchvatné místo, kam dorážíme po týdnu potování v dešti. Odměnou za strasti cesty je mezera v mracích na obzoru, slunce na své pouti za obzor ji přece musí protnout! Jen to neprošvihnout! A poprosit kamaráda, aby udělal měřítko.
Norsko – Hardangervidda, Trolí jazyk Úchvatné místo, kam dorážíme po týdnu potování v dešti. Odměnou za strasti cesty je mezera v mracích na obzoru, slunce na své pouti za obzor ji přece musí protnout! Jen to neprošvihnout! A poprosit kamaráda, aby udělal měřítko.

Kdy a proč vás napadlo použít panoramatický fotoaparát?

Asi jsem k panoramatu tíhl odjakživa, pamatuji si ty první z poslepovaných fotek. Bylo to panorama Prahy ze střechy budovy fakulty architektury a Kokořínska z Nedvězí. Horská a městská krajina, témata, která fotím dodnes nejraději.


Vidíte už panoramaticky?

Trochu ano, hledám podvědomě kompozice „svého“ formátu, dělá mi trochu potíž přeskakovat volně mezi třeba čtvercem a panoramatem, černobílou a barevnou fotkou.


Jaká jsou omezení panoramatických fotek?

Stále nějaká – vymykáte se standardním výstavním rámům, formátům, i monitorům. A omezením je i cena fotky u Noblexu: Na svitek filmu se mi vejde šest snímků a při ceně filmu, vyvolání (vyvolává už asi jediná laboratoř v Česku) a kloudného scanu stojí jedno zmáčknutí nejméně sto padesát korun. No aspoň musím více vážit vše od kompozice po expozici, než to zmáčknu.Chystáte kalendář na příští rok? Co v něm bude a kde je lze objednat?

Ze svých fotek vydávám od roku 2000 autorské nástěnné kalendáře, ten na rok 2018 tedy bude devatenáctým. Střídám tematické kalendáře z jedné země s „horskou směsí“, tedy střípky krajin z celého světa. Na příští rok bude krajinná směs – po čase na výšku – a protože otočením panoramatického aparátu s rotujícím objektivem na výšku vznikne celkem unikátní perspektiva záběru (jeden kolega fotograf prohlásil: „Panorama na výšku? To je docela slušný oximoron, ne?“), můžete se těšit na doufám zajímavý kalendář Vertikální svět 2018. Objednat lze tradičně na www.pepastreda.cz

Poděl se o svůj názor

Související články