Pravá tvář Jižní Ameriky

11. 10. 2017 – Bolívie, Amerika
Karel Štěpánek
Karel Štěpánek

Jako vždy video nadupané radostí. Protančíte Bolívií.

Zatímco v Argentině a v Chile je kultura více evropská, Bolívie si stále uchovává tu svou původní. Třeba ve zmíněné Argentině má přibližně 50 % populace italský pas, neboť členové rodin jsou či byli imigranti z Itálie po první a druhé světové válce. Při příjezdu z Argentiny nebo z Chile do Bolívie je na první pohled vidět velký ekonomický rozdíl. Tato země totiž patří k nejchudším zemím Latinské Ameriky. Je však bohatá jinak!

V nádherné hornaté krajině budete potkávat lidi v tradičním oblečení. Ženy mají na sobě několik vrstev nadýchaných barevných sukní a na hlavě zpravidla nosí hlavě buřinku. Náhorní plošina Altiplano ukrývá spoustu přírodních krás, ať už se jedná o hory, sopky, gejzíry či barevná jezera. Atmosféru skvěle dotváří lamy a hejna plameňáků.

V Bolívii najdete i jedny z nejvýše položených měst na světě. Známé hornické město Potosí se nachází dokonce ve výšce 4 000 metrů. Jen o trochu níže se rozkládá nejznámější město La Paz, které je občas chybně uváděno jako město hlavní. Oficiálním hlavním městem je Sucre, které je na bolivijské poměry velmi moderní a plné mladých lidí a vysokoškolských studentů.

Naproti tomu La Paz je jeden velký pouliční trh. Lidé tu nejezdí do práce autobusem, ale lanovkou, kterou ve městě nechal postavit prezident Morales. Některé městské čtvrti se totiž rozkládají na vrcholcích okolních kopců. Z La Pazu můžete pozorovat hned několik zasněžených vrcholků hor s nadmořskou výškou přes šest tisíc metrů. Na jeden takový trek jsme se vydali i my a vystoupali jsme na horu Huayana Potosí 6088 m! Byl to pro nás velký zážitek na hranici fyzických možností. Nádhernou oblastí Bolívie je také slavné jezero Titicaca na hranici s Peru. Z příjemného místa Copacabana se můžete vypravit lodí na ostrova Isla del Sol, který se dá přejít pěšky.

Bolívie nás nadchla a určitě se tam jednou rádi vrátíme!

Poděl se o svůj názor

Související články