Pemba se vrací do Goli

19. 10. 2017 – Nepál, Asie
Jana Patková
Jana Patková

Pemba je Šerpa. Narodila se a vyrostla v Himalájích. Před dvaceti lety emigrovala do Španělska kvůli občanské válce a začala znova. Je folkovou zpěvačkou a žije s rodinou v Katalánsku. Nyní se rozhodne vrátit do rodné horské vsi Goli.

V Goli, krčící se v srdci Himálaje stranou jakéhokoli pokroku, chce Pemba uspořádat koncert. A chce také vědět, co zbylo z ráje, v kterém vyrostla. Její návrat sleduje režisér Josep Perez, který na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů představuje film Pemba se vrací do Goli.

Režisér, scénárista a producent filmu Josef Pérez
Režisér, scénárista a producent filmu Josef Pérez

Jak vznikl nápad natočit tento film? Vrací se Pemba do Nepálu kvůli natáčení?

Chtěl jsem natočit film o Šerpech, protože jsem strávil tři měsíce chozením po území okolo Everestu a měl příležitost vidět některé vesnice, které byly mimo známé stezky a ve kterých lidé žijí uprostřed divočiny. Věděl jsem, že potřebuji místního Šerpu, aby diváky provázel místními podmínkami a pohledem místních. Nechtěl jsem předat své vidění, ale pohled místních. Pohled zevnitř. Měl jsem štěstí, že antropolog, kterého znám, mě seznámil s Pembou. Byla pro tu roli perfektní. Nejenom proto, že nebyla ve svém rodném městě dvacet let, a tudíž měl být její návrat šokující. Ale i proto, že je povahově klidná a cílevědomá.

Co se Pembě na Nepálu líbí a co kritizuje?

Má samozřejmě ráda svobodu, kterou v horách člověk pociťuje, a nemá rádá politické a ekonomické problémy, které její země má.

Co vše ze života Šerpů ve filmu uvidíme?

Uvidíme, jak opravdoví Šerpové žijí v divočině Himalájí. Při návratu Pemby budeme sledovat nejen její příběh, ale i příběhy deseti místních lidí: famáře, mnicha, učitele, čaroděje, horského vůdce... Uvidíme, jaký je život v jednom z nejmystičtějších míst na světě.

Šerpská farmářka Kanchi
Šerpská farmářka Kanchi

S jakým cílem film vznikal?

Ukázat západnímu světu, jak žijí Šerpové vzdálení od konzumní společnosti, a poukázat tak na hodnoty, které v našem světě naprosto ztratily význam.

Který moment filmu považujete za nejsilnější?

Koncert Pemby ve vesnici. Byl to mimochodem první koncert uspořádaný v této části Himálaje. Někteří vesničané tahali na zádech aparaturu a další techniku, aby mohli postavit stage. Výsledkem byla skvělá party uprostřed Himálaje, se stovkami Šerpů tančících a smějících se v dešti. Bylo to neskutečné – nejen to filmovat, ale zažít.

Zůstane Pemba v Nepálu?

V tomto bodě je Pemba rozpolcená. Chce se vrátit, protože ví, že je to jediná šance, jak profesionálně vydělávat jako muzikant, což je její profesní sen. Na druhou stranu ví, že standart života ve Španělsku je dobrý pro její rodinu. Myslím si, že je to věc, ve které nebude mít jasno ještě několik let.

Poděl se o svůj názor

Související články