Hrad a jeho páni

23. 10. 2017 – Německo, Evropa
Jana Patková
Jana Patková

Leží kousek od české hranice, ale čeští výletníci ho ještě neobjevili. Historie tohoto středověkého skvostu je spojena s panovnickým rodem Hohenzollernů. Do jejich běžného života můžete nahlédnout díky interaktivní výstavě, kterou hrad Cadolzburg hostí.

Necelé dvě hodinky cesty na západ od českých hranic leží u nás poměrně neznámý, celoročně otevřený hrad Cadolzburg. První zmínky o něm jsou už z roku 1157, o dvě stě let později ho získal rod Hohenzollernů, ve středověku známý jednoduše jako Zollern. Ti původně pocházeli ze Švábska a do Frank se přestěhovali na konci 12. století, kdy získali titul Purkrabí Norimberku. Protože se ale stále častěji dostávali do konfliktu s obyvateli města, přesídlili pak právě na Cadolzburg. Hohenzollernové postupně dál nabývali na moci a od roku 1415 dokonce patřili mezi sedm vládců, kteří se podíleli na volbě krále.

Arkýřový sál (Foto burg-cadolzburg.de)
Arkýřový sál (Foto burg-cadolzburg.de)

To vše připomíná interaktivní výstava s názvem „Hrad a jeho páni. Zažijte Cadolzburg“. Návštěvníkům nabízí možnost zjistit, jak na hradě rodina Hohenzollernů žila a vládla, jak její členové spali nebo bojovali v době před šesti sty lety.

Cadolzburg  - a jak šel na hradě čas (Foto burg-cadolzburg.de)
Cadolzburg - a jak šel na hradě čas (Foto burg-cadolzburg.de)

Na čtyřech poschodích si mohou prohlédnout originální artefakty, osahat si zajímavé exponáty a zhlédnout nejen dokonalé rekonstrukce, ale i scény z každodenního života šlechty. Na konci si možná nejeden návštěvník uvědomí, že středověk vlastně není až tak vzdálený, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Výstava je rozdělena do 22 úseků, z nichž každý se zaměřuje na jiný aspekt života rodiny Hohenzollernů. Například v kuchyni na zájemce čeká nejen služebnictvo a dobové kuchyňské náčiní, ale také přehlídka oblíbených středověkých receptů, které se tu dennodenně chystaly pro panský stůl.

Impozantní vnitřní prostory hradu  (Foto burg-cadolzburg.de)
Impozantní vnitřní prostory hradu (Foto burg-cadolzburg.de)

O tom, že středověké hygienické návyky se lišily od dnešních standardů, asi není potřeba příliš diskutovat. Jak ale k hygieně přistupoval rod Hohenzollernů a s jakými zdravotními neduhy se její členové potýkali, se návštěvníci výstavy dozví ve speciální místnosti.

Výstava o rodu Hohenzollernů  (Foto burg-cadolzburg.de)
Výstava o rodu Hohenzollernů (Foto burg-cadolzburg.de)

Trochu veselejší a odvázanější je úsek, kde je možné obléct se do kostýmu a zkusit si alespoň pár kroků středověkého tance. Před odchodem z tančírny se nezapomeňte zapsat do knihy hostů - hned vedle slavných králů, císařů nebo ministrů.

Koho by tancování zmohlo, může se ještě před koncem výstavy pokusit vyrobit třeba elixír mládí v tamní alchymistově dílně. V minulosti se tam ale neodehrávaly jen tyto ezoterické pokusy, tajemná místnost sloužila i k čistě praktickým účelům. Právě tady se totiž vyráběl například střelný prach.

Fasáda s renesančními štíty (Foto burg-cadolzburg.de)
Fasáda s renesančními štíty (Foto burg-cadolzburg.de)

První zmínky o zahradě se objevují v roce 1629 na náčrtku Moritze von Hessena. Na skice je vyznačen prostor mezi hradním příkopem a jezírkem sloužícím k umývání koní, který nese název „rekreační zahrada“. Mezi zdmi opevnění se nacházely úzké louky, které byly v 18. století osázeny vysokými ovocnými stromy. K areálu náležely kromě toho další dvě velké louky, které se také využívaly jako ovocné sady.

Zahradu uvnitř hradeb je možné rozdělit do několika oblastí. V horní části jsou cestičkami protkaná políčka s ukázkou středověkých obilnin. Pro některé z nich jsou dostupné dokonce i historické recepty. Spodní oblast zahrady, která je oddělená živým plotem, je spíše květinová s cestičkami vinoucími se mezi záhony.

Z ptačí perspektivy  (Foto Nürnberg Luftbild)
Z ptačí perspektivy (Foto Nürnberg Luftbild)

Prakticky:

Otevírací doba:

Od dubna do září: 9 – 18 hod.

Od října do března: 10 – 16 hod.

Hrad je pro veřejnost uzavřen každé pondělí, zahrada je otevřena celoročně.

Vstupné:

7 Eur plné vstupné / 6 Eur zlevněné vstupné / děti do 18 let vstup zdarma

Do zahrady je vstup volný.¨

Více informací o hradu a exhibici najdete na http://www.burg-cadolzburg.de/englisch/museum/index.htm

Tipy na zajímavá místa v okolí jsou dostupné na http://www.frankentourismus.com/

Poděl se o svůj názor

Související články