Město protikladů

27. 10. 2017 – Bolívie, Amerika
Hanzelka a Zikmund
Hanzelka a Zikmund

Tak schválně! Představte si, že jste u tabule na hodině zeměpisu. Jaké je hlavní město Bolívie? Přemýšlíte, přemýšlíte… „La Paz“. Špatně!

Neztrácejte hlavu. Vsadím se, že pokud se někomu vůbec Bolívie vybaví, na nebohé Sucre si vzpomene jen opravdový znalec. Odtud pramení i protiklady. Například se můžete dočíst, že La Paz je nejvýše položené hlavní město světa. Není, protože není hlavním městem, přestože bylo historicky největším v Bolívii, sídlí zde vláda, parlament a prezident. Dokonce i H+Z Sucre v knize Přes Kordillery odbývají pouhou větičkou, že je „ztracené za horami, na jihu země a spojené se zbytkem světa jen špatnou cestou“ (To bez výjimky platilo až do roku 1975, kdy zde bylo vybudováno letiště.). Bohužel, ani já mu dnes reputaci nenapravím. Takže zpátky do La Paz.

La Paz bohatých | http://www.hotelsagarnaga.com/
La Paz bohatých | http://www.hotelsagarnaga.com/

Dalším protikladem je samotný název. Když město objevili, pardon dobyli, v šestnáctém století Španělé, dali mu prozaický, nepochopitelně dlouhý, ovšem pro ně naprosto charakteristický název „La Ciudad de Nuestra Señora de la Paz“, v překladu asi Město Naší Panenky Míru. Lze s jistotou konstatovat, že mír sem nepustili více jak čtyři sta let, vlastně ani v době H+Z a ještě dlouho potom. Původní indiánský název zněl „Choqueyapu“, tedy „Dědictví zlata“, to by bylo patrně příznačnější neb o co jiného španělskému místokráli šlo?!

Ruku v ruce s protiklady jdou rekordy. Posuďte sami. La Paz je město s největším výškovým rozdílem mezi nejnižším a nejvyšším předměstím. Stejně strmě, jako stoupají ulice z centra nahoru, klesá životní úroveň jejich obyvatel. Platilo to tenkrát, platí to i dnes. Od roku 2014 se také město může pochlubit nejvýše položenou lanovkou - Mi Teleferico. Ačkoli povětšinou lanovky fungují jako turistická atrakce (třeba Petřín), zdejší je čistě prostředkem hromadné dopravy, který cestu z centra na El Alto zkrátí klidně i o hodinu. Prostě modernější Nuselák😊.

Do La Paz se nedoporučuje přiletět. Tedy bez předchozí aklimatizace. Pokud jí však máte za sebou, můžete si zde i zasportovat. Jak jinak než na nejvýše položeném golfovém hřišti světa. Pár let zpátky se zde dalo také sjezdovat v nejvýše položeném lyžařském areálu světa. Středisko Chacaltaya se nachází ve výšce 5 421 metrů nad mořem, tedy ještě o pár desítek metrů výše než base camp pod Everestem. Jen pro představu, připnout si zde lyže vyšlo stejně jako hodinové stoupání v Krkonoších… Že byste do toho šli? Smůla. Nevěříte? Podívejte se sami.

Pro ty, kdo by si to náhodou neuměli přeložit tedy přikládám vysvětlení. Ledovec, na kterém před padesáti lety sníh dosahoval zhruba patnácti metrů, v roce 2009 roztál... (více viz např. zde) O tom, že se zde skutečně lyžovalo se tak dochovaly pouze záznamy, jako třeba tento:

P.S.: Abych nekončila negativně, udělám dobrý skutek pro Sucre. Vězte, že se o něm říká, že je to jedno z nejkrásnějších měst celé Jižní Ameriky s dokonale konzervovanou španělskou architekturou, které rozhodně stojí za návštěvu.

Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín, Archiv H+Z, autor: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund
Poděl se o svůj názor

Související články