Poklady evropské přírody

31. 10. 2017
Jana Patková
Jana Patková

Prohlédněte si vítězné snímky fotografické soutěže vyhlašované organizací Euronatur.

Úvodní snímek tereje vracejícího se do své kolonie na souostroví Helgoland vyfotografoval Bruno de Lorenzo. Vidět ho můžete na výstavě, která v Mauth v Bavorském lese potrvá do 17. prosince. Je součástí kolekce dvaceti fotografií, které sice v letošním ročníku nedosáhly na stupně vítězů, ale stojí za vidění.

Vítězných 12 snímků vám představujeme:

1. Místo: Giuseppe Bonali - Pay day (Výplata)
Dokázal to! Dal dohromady trávu s trávou a získal občerstvení ve formě kapky vody. Těžko pracující mravenec se na konci dlouhého dne dočkal odměny.
1. Místo: Giuseppe Bonali - Pay day (Výplata) Dokázal to! Dal dohromady trávu s trávou a získal občerstvení ve formě kapky vody. Těžko pracující mravenec se na konci dlouhého dne dočkal odměny.
2. Místo: Felipe Foncueva Rodriguez - Underwater (Pod vodou)
Terejové bílí brázdí severní Atlantik jako torpéda. Tito sošní ptáci propíchnou při lovu své oblíbené potravy - sleďů a makrel - hladinu vody rychlostí 100 km/hod.
2. Místo: Felipe Foncueva Rodriguez - Underwater (Pod vodou) Terejové bílí brázdí severní Atlantik jako torpéda. Tito sošní ptáci propíchnou při lovu své oblíbené potravy - sleďů a makrel - hladinu vody rychlostí 100 km/hod.
3. Místo: Olli Immonen - Whooper swans (Labutě)
Vetřelci nejsou vítáni: dvojice labutí spojila své síly, aby vyhnala nežádoucího hosta. Na konci března bylo na tomto jezeře ve východním Finsku velmi málo míst bez ledu, a proto nepřekvapilo nadšení, se kterým je labutě hájili.
3. Místo: Olli Immonen - Whooper swans (Labutě) Vetřelci nejsou vítáni: dvojice labutí spojila své síly, aby vyhnala nežádoucího hosta. Na konci března bylo na tomto jezeře ve východním Finsku velmi málo míst bez ledu, a proto nepřekvapilo nadšení, se kterým je labutě hájili.
4. Místo: Julian Rad - High noon (V pravé poledne)
Co si tak mohou povídat? Rozhodně nejde o prkotiny - tyhle rvačky jsou vlastně bojem o území. Zřídka ale vedou k vážným poraněním.
4. Místo: Julian Rad - High noon (V pravé poledne) Co si tak mohou povídat? Rozhodně nejde o prkotiny - tyhle rvačky jsou vlastně bojem o území. Zřídka ale vedou k vážným poraněním.
5. Místo: Bernd Liedtke - Harvestman (Sekáč)
Se svými štíhlými filigránovými nohami vypadají sekáči neuvěřitelně křehce. A co teprve, když se "vznášejí" nad jemnými rostlinnými strukturami. Tento exemplář krátce zcela nehybně zapózoval na semenech plaménku.
5. Místo: Bernd Liedtke - Harvestman (Sekáč) Se svými štíhlými filigránovými nohami vypadají sekáči neuvěřitelně křehce. A co teprve, když se "vznášejí" nad jemnými rostlinnými strukturami. Tento exemplář krátce zcela nehybně zapózoval na semenech plaménku.
6. Place: Bertrand Muffat Joly - Bearded Vulture (Orlosup bradatý)
Nádherný pohled: pták, který majestátně klouzá nad francouzskými Alpami. S rozpětím křídel téměř tři metry je orlosup bradatý největší dravý pták v Evropě - a jeden z nejvzácnějších.
6. Place: Bertrand Muffat Joly - Bearded Vulture (Orlosup bradatý) Nádherný pohled: pták, který majestátně klouzá nad francouzskými Alpami. S rozpětím křídel téměř tři metry je orlosup bradatý největší dravý pták v Evropě - a jeden z nejvzácnějších.
7. Místo: Folkert Christoffers - Bank vole (Norník rudý)
Zahradní gurmán. Tato injekce vitamínů z ostružin dala malému hlodavci sílu, kterou s postupujícím podzimem potřebuje.
7. Místo: Folkert Christoffers - Bank vole (Norník rudý) Zahradní gurmán. Tato injekce vitamínů z ostružin dala malému hlodavci sílu, kterou s postupujícím podzimem potřebuje.
8. Místo: Bruno De Lorenzo - David and Goliath (David a Goliáš)
Znovu a znovu se rybě dařilo unikat náporům volavky vyskočením z vody... Snídaně se nekonala.
8. Místo: Bruno De Lorenzo - David and Goliath (David a Goliáš) Znovu a znovu se rybě dařilo unikat náporům volavky vyskočením z vody... Snídaně se nekonala.
9. Místo: Gabor Takacs - Three peaks and the Milky Way (Tři vrcholy a Mléčná dráha)
Zapadající slunce a stoupající hvězdy vytvářejí magickou kulisu pro skalní útvary Dolomitů.
9. Místo: Gabor Takacs - Three peaks and the Milky Way (Tři vrcholy a Mléčná dráha) Zapadající slunce a stoupající hvězdy vytvářejí magickou kulisu pro skalní útvary Dolomitů.
10. Místo: Javier Herranz Casellas - Up in the air (Ve vzduchu)
10. Místo: Javier Herranz Casellas - Up in the air (Ve vzduchu)
11. Místo: Susanne Wunn - Take-off (Vzlet)
11. Místo: Susanne Wunn - Take-off (Vzlet)
12. Místo: Christian Schmaler - Great Skua  (Chaluha velká)
12. Místo: Christian Schmaler - Great Skua (Chaluha velká)

Podrobnosti k dalšímu ročníku fotografické soutěže najdete na konci listopadu ZDE.

Poděl se o svůj názor

Související články