Balzámový podvod

3. 11. 2017 – Salvador, Amerika
Hanzelka a Zikmund
Hanzelka a Zikmund

Na velikosti nezáleží, napadlo mě bezděčně, když jsem pročítala stránky knihy Mezi dvěma oceány věnované nejmenší středoamerické zemi – Salvadoru. Přesto, že jí H+Z věnovali pouhých osm stránek, zajímavostí je zde víc než dost. Tak třeba „peruánský balzám“.

Ne, neudělala jsem chybu. Dnešní článek bude doopravdy ze Salvadoru. Tato země je jediným pravým domovem stromu se sice neobvyklým českým názvem, který ale říká vše potřebné – vonodřev balzámový. Léčivé účinky balzámu extrahovaného z pod kůry onoho stromu byly indiánům známy již ve středověku. Posuďte sami. Hojil čerstvé rány, čistil staré, ač plné hnisu, stejně rychle dokázal zbavit pokožku vředů a ekzémů. Mírnil žaludeční potíže, uvolňoval dýchací cesty při nachlazení, a ještě ke všemu dokázal fixovat vůni voňavek.

Způsob „těžby“ je po staletí stejný. Odstraní se kousek kůry, okolí se opálí loučí, aby strom měl potřebu ránu zahojit a pod kůru se nacpe plátno, které drahocennou tekutinu nasákne. Těžit lze pouze ze stromů straších dvaceti pěti let. Mladší by takový zásah nepřežily, navíc balzám by nedosahoval svých kvalit. Celý proces je možné vidět názorně na následujícím videu.

Hodnota takového všeléku se dala vyvážit zlatem. Pokušení by odolal jen málokdo. Natož pak španělští konkistadoři, kteří posvátný olej objevili po dobytí říše Aztéků v komnatách jejího posledního vládce. O pravdivosti léčivých účinků se mohli přesvědčit na vlastní kůži. V tropických vedrech dostávala jejich těla pod železnými krunýři pořádně zabrat. Jakmile se dověděli odkud zázračný balzám pochází, šlo jen o to, jak si zajistit monopol na jeho vývoz.

Těžba nechává na kmenu stromu nehezké jizvy | https://www.biolandes.com
Těžba nechává na kmenu stromu nehezké jizvy | https://www.biolandes.com

Hermeticky uzavřený pruh několika kilometrů podél salvadorského pobřeží u Sonsonate a štědře zaplacení námořníci stačili k tomu, aby podvod byl na světě. Balzám putoval na starý kontinent skutečně z Callau (limského přístavu), kde byl nakládán jako poklad země Inků. Odtud tedy přídomek „peruánský“. Nikdo z námořníků však netušil, že náklad již předtím Tichým oceánem putoval. Trvalo několik staletí, než se skutečný původ oleje podařilo vypátrat závistivým konkurentům.

Plátno pod kůrou absorbuje všechen vytékající olej. Textilie se za deset dní vyndá a vyvaří. Olej se bezezbytku oddělí a poklad je na světě. | http://www.circulating-oils-library.com
Plátno pod kůrou absorbuje všechen vytékající olej. Textilie se za deset dní vyndá a vyvaří. Olej se bezezbytku oddělí a poklad je na světě. | http://www.circulating-oils-library.com

Když bylo tajemství původu odhaleno, odvezli závistivci semena a sazenice stromu na Cejlon. Vysazeny byly i v Indonésii. Vyrostly, ovšem po balzámu takové kvality nebylo ani památky. Stromy se za své vykořenění navíc pomstily po svém. Velmi dobře se množí a zplaňují, v některých místech jsou přemnoženy a představují tak potencionální ekologickou hrozbu.

Na závěr přidám malou kulturní vložku. Našla jsem písničku o balzámu, Peru a Španělech😊

Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín, Archiv H+Z, autor: Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund
Poděl se o svůj názor

Související články