Nocleh na pyramidách

8. 1. 2018 – Súdán, Afrika
Petr Horký
Petr Horký

Od 12.1.2018 začíná Česká televize vysílat nový seriál Dobrodružství archeologie. Nabízíme jeden ze zážitků, které se do pořadu nevejdou, ale přitom stojí za zmínku. Víte, že jsou v Súdánu pyramidy? Tipněte si, kolik jich je!

Tma jako v pytli, měsíc ještě nevyšel, a tak šlapeme poslepu. Není se koneckonců čeho bát, pod nohama je jen písek súdánské pouště a před námi, nějaké dva kilometry pochodu, se teprve má začít zvedat malý kopec. Tam míříme, tam chci strávit noc. Dva místní chlapíci nás vedou. Jakmile jsme u cíle, vysvětlí nám, kde jsou dvě hadí hnízda, a proto by nebylo rozumné tím směrem chodit. Bacha na škorpiony. A jdou pryč. Oči už se dávno rozkoukaly, a tak rozeznávám hranaté obrysy kolem sebe. Linie pyramid jsou proti oblým dunám jako kosmické lodě. A nad hlavou – nad hlavou je koncert hvězd. 

Člověk se už nadechuje k tomu, aby si pochválil, že tu není žádná rušivý světelný zdroj, ale světe div se, v dokonalé tmě lze najednou rozpoznat, že i několik kilometrů vzdálená silnice dokáže kvůli světlometům projíždějících aut vyvolat jakousi světelnou auru v pozadí pyramid. Rozeznávám to až na fotografiích. Tak toto je světelný smog: vnímám nuance, které unavené oko ve městě ani nemá šanci postřehnout…

Jsme už druhý týden na natáčení dalšího dílu z nového cyklu České televize Dobrodružství archeologie. Začali jsme ve Wad ben Naga, kde Dr. Pavel Onderka z Národního muzea vede unikátní výzkumy. Teď jedeme po dalších památkách této úžasné země a zrovna dnešní noc se podařilo vyjednat speciální povolení. Dostali jsme výjimku, a tak fotograf Vojta Duchoslav a já smíme spát přímo mezi úžasnými pyramidami v Meroe. Kdybych byl dostatečně velké hovado, mohl bych na jakoukoli z pyramid vylézt, ale tím bych popřel samotný důvod, proč tu vlastně jsme. Abychom natáčeli o neopakovatelné hodnotě archeologických nálezů… Ráno hned po svítání se k nám přidá kameraman Pavel Otevřel a k časosběrným záběrům přibudou i panorama těch prastarých staveb v prvních paprscích nejlepšího osvětlovače.

Dlouho do noci chodíme s Vojtou celým areálem a na dlouhé časy bereme ze stativu fotografie a záběry jehlanů s hvězdnou oblohou. Pak si rozbalíme spacáky jen tak, do písku. Pod hlavu si přihrnu hromádku přesně v takové výšce, jaká mi vyhovuje. Techniku schovám jen tak, aby do ní vyloženě nefoukala drobná zrníčka, i když vím, že v tomto prostředí (a v podstatě v celém Súdánu) se písek dostane úplně všude. Nad ránem mne vzbudí chlad. Nemůže být žádná velká zima, ale jestliže přes den šplhá teploměr nad čtyřicet, stačí, aby teď bylo patnáct a pro termoregulaci těla je to příliš velký skok.

Pochechtávám se svému polárnickému egu, že v Africe mrznu, a proklepávám se k prvnímu pozdravu slunečních paprsků za obzorem. Vyskakuji k fotoaparátu a v dálce vidím, jak Pavel Otevřel už je s kamerou na stativu připraven. Kompletuji výbavu, balím se a v duchu děkuji tchajvancům z adata, že svoje harddisky balí do gumových chráničů - to když na záložní disk vysypu malou pískovou bouři, co mi navála za těch pár hodin na spacák. I z mé plešaté hlavy a z uší budu žlutá zrníčka vyklepávat ještě dva dny, ale pokaždé mne to jen potěší jako vzpomínka na to, že nejlepší hotely jsou k nezaplacení. Ještě dopoledne, když jsme odcházeli, byli jsme v celém pyramidovém areálu úplně sami. Kdoví jak to bude za pár let…

Poděl se o svůj názor

Související články