Zimní olympiáda – a co dál?

15. 1. 2018 – Korejská republika, Asie
Michaela Bučková
Michaela Bučková

Sportovci už se chystají na odlet do dějiště XXIII. zimních olympijských her. Co kromě sportovních výkonů můžete v Jižní Koreji vidět a zažít? Čtěte, co nabízí tato asijská země cestovatelům.

Horské středisko Alpensia, kde se bude konat většina olympijských disciplín (foto Visit Korea)
Horské středisko Alpensia, kde se bude konat většina olympijských disciplín (foto Visit Korea)

O Jižní Koreji jako o oblíbeném cíli cestovatelů se příliš nemluví. A je to škoda. Krásné paláce, buddhistické chrámy, bohatá kultura, hory a neskutečně dobré jídlo – to je stát ve východní Asii s padesáti miliony obyvatel. Starší generace toho anglicky moc nenamluví, mladí naopak zastavují cizince na ulici a chtějí s nimi navázat lámavou angličtinou konverzaci. Všichni jsou ale velmi ochotní a v případě nouze pomohou.

Asijská kultura v korejské zimě (foto Visit Korea)
Asijská kultura v korejské zimě (foto Visit Korea)

Láska ke Koreji prochází žaludkem

„Korejci neustále mluví o jídle, nedají na něj dopustit. Je vynikající a je nedílnou součástí kultury,“ říká Martin Šimko z Cestovní kanceláře SEN. Navštívit restauraci je zážitek. Korejci milují maso a rádi si hrají s chutěmi. Jídlo se nosí na stůl v několika různých miskách: zvlášť maso, zelenina, salát, rýže, ryby, různé omáčky a v neposlední řadě kimchi – nakládané zelí na kyselo, které se stalo národním jídlem. K tomu všemu přidají šálek oblíbeného ženšenového čaje nebo soju – pálený alkohol, který se vyrábí z rýže. Jde o korejskou verzi japonského saké.

Tradiční jídlo má mnoho příloh a chodů (foto archiv CK SEN)
Tradiční jídlo má mnoho příloh a chodů (foto archiv CK SEN)

V Jižní Koreji domácí používají na jídlo kovové hůlky, které jsou mnohem „kluzčí“ než ty dřevěné. Ceny jsou srovnatelné s cenami v evropských restauracích. Korea patří mezi nejbezpečnější země na světě, ve městech se turisté mohou toulat i v noci. Je ovšem třeba zachovat přirozenou ostražitost, kapsáři se mohou objevit i zde.

Národní park Seoraksan  (Foto Visit Korea)
Národní park Seoraksan (Foto Visit Korea)

Pchjongčchang a olympiáda

Jižní Korea o uspořádání olympijských her velmi stála. Pchjongčchang se o pořadatelství ucházel už pro roky 2010, 2014 a 2018. Olympiáda se ovšem v Jižní Koreji nekoná poprvé – tu letní Soul hostil v létě roku 1988.

V Pchjongčchangu žije 45 tisíc obyvatel. Město obklopují hory a pět národních parků, kde to žije zimními sporty. Jedná se o Seoraksan, Woraksan, Sobaeksan, Chiaksan a Odaesan.

Interiér jednoho z templů komplexu Woljeongsa, který zahrnuje na šedesát chrámů a osm klášterů (Foto  expedia.com). Dole letní a  zimní exteriér
Interiér jednoho z templů komplexu Woljeongsa, který zahrnuje na šedesát chrámů a osm klášterů (Foto expedia.com). Dole letní a zimní exteriér

Většina olympijských disciplín se bude konat v horském středisku Alpensia a v přímořské oblasti Gangneung, nedaleko národního parku Odaesan. „Tady stojí za návštěvu budhistický chrámový komplex Woljeongsa, který je zároveň jednou z nejnavštěvovanějších památek Jižní Koreje. Oblíbené jsou zde také procházky po parku,” dodává Martin Šimko. Na cestě mezi středisky Alpensia a Gangneung-om se nachází ranč plný ovcí s názvem Daegwanryeong Yangtte Ranch. Tady je možné „zažít“ pravou korejskou vesnici. V lyžařském středisku Alpensia zve k oddechu krytý vodní park Ocean 700 s několika bazény a tobogány.

Ledová aréna v Gangneung (Foto NBC News)
Ledová aréna v Gangneung (Foto NBC News)

Přímo v přímořské oblasti Gangneungu se nachází také jezero Gyeongpoho, které obtáčí 4,4 kilometry dlouhý turistický chodník. Specialitou místních restaurací jsou krabi. Na konci jezera se nachází nejznámější městská pláž Gyeongpo Beach.

Kdo se chce dozvědět více o korejské historii, měl by se vypravit do místa Ojukheon v částí Gangneung, kde se kromě tradiční architektury a pěkného parku nachází i muzeum. Pak je možné pokračovat do „skanzenu“ s názvem Gangneung Seongyojang, návštěvníci se zde dozvědí více o životě místních, prohlédnout si mohou také tradiční obydlí.

Jezerní promenáda kolem jezera Gyengpoho (Foto Visit Korea)
Jezerní promenáda kolem jezera Gyengpoho (Foto Visit Korea)
V Gangneung Seongyojang opatrují nejen tradiční domy, ale také pro korejský venkov typické rostliny (Foto expedia.com)
V Gangneung Seongyojang opatrují nejen tradiční domy, ale také pro korejský venkov typické rostliny (Foto expedia.com)

Další zastávka: Soul

Hlavním lákadlem Soulu je královské sídlo dynastie Joseon s názvem Gyeongbokgung, které bylo od konce 14. století největším palácem země. Zde si přijdou na své milovníci korejské architektury. V areálu se nachází i muzeum korejských zvyků. Za „národní bohatství“ je označována Sungnyemun, jedna z osmi historických vstupních bran do Soulu ze 14. století. Cesta k této bráně vede přes nejstarší a největší trh v Jižní Koreji s názvem Namdaemun.

Vstupní brána Sungnyemun (Foto archiv CK SEN)
Vstupní brána Sungnyemun (Foto archiv CK SEN)

Na západ slunce vyjeďte lanovkou na rozhlednu s názvem Soul N Tower. Nakupovat se chodí do nákupního centra Lotte World Tower v části města Songpa. Sem se lze dostat přes známou městskou část Gangnam, kterou proslavila píseň Gangnam style. Na horskou túru je možné vyrazit v Národním parku Bukhansan, který leží jen hodinu cesty metrem z centra.

Noční Soul - v pozadí nákupní centrum Lotte World Tower (Foto archiv CK SEN)
Noční Soul - v pozadí nákupní centrum Lotte World Tower (Foto archiv CK SEN)

Na nejstřeženější hranici světa

Pro Evropana je ovšem nejsilnějším zážitkem návštěva 60 kilometrů vzdálené demilitarizované zóny se Severní Koreou. Jedná se o pás země dlouhý 248 km a široký čtyři km. Na 38. rovnoběžce se rozděluje Korea na severní a jižní část. Je to území, na kterém byla na základě mezinárodní smlouvy uskutečněná demilitarizace, území bez vojenské přítomnosti. Nejsou zde vojáci ani zbraně, je zde zakázána jakákoliv aktivita ozbrojených sil, k čemuž se zavázaly obě strany. Je to nejneprůchodnější a nejstřeženější hranice na světě. Denně se sem pořádají fakultativní výlety, případně se do oblasti Imnjingak mohou turisté dostat sami a tour si zaplatit až na místě. Cestovní pasy s sebou!

V demilitarizované zóně (Foto archiv CK SEN)
V demilitarizované zóně (Foto archiv CK SEN)

V Jižní Koreji je třeba se připravit na odlišnou kulturu. „Lidé ze zemí jihovýchodní a východní Asie zbožňují korejský pop označovaný jako K-pop, korejské filmy a hlavně korejskou módu – tou vás budou překvapovat hlavně mladší ročníky. Mějte oči na stopkách,“ doporučuje Martin Šimko z Cestovní kanceláře SEN. Když k tomu přidáte i špičkovou korejskou technologii včetně smartphonů a automobilů, zjistíte, že Jižní Korea je dokonale vyspělou zemí, nejvyspělejší v regionu.

Bezpečná a moderní země se zachovanou hmotnou i nehmotnou kulturou  - to je Jižní Korea (Foto archiv CK SEN)
Bezpečná a moderní země se zachovanou hmotnou i nehmotnou kulturou - to je Jižní Korea (Foto archiv CK SEN)
Poděl se o svůj názor

Související články