Amsterdam čekají velkolepé oslavy Králova dne

24. 4. 2017 – Nizozemsko, Evropa
Kristýna Sojová
Kristýna Sojová

V Amsterdamu se každoročně pořádají velkolepé oslavy na počest narození krále Viléma Alexandra, který je v Nizozemsku prvním mužským monarchou po více než sto letech. Největší a rozhodně nejzářivější nizozemské oslavy vypuknou 27. dubna a vy byste na nich neměli chybět.

Každý člověk v tento den v Amsterdamu podle průzkumů utratí průměrně 26 euro za nákup oranžového oblečení či suvenýrů. Oslavy ročně přilákají skoro milion návštěvníků. Holanďané mají lásku k obchodu v krvi, a tak v tento den pořádají trhy, na kterých mohou směnit se svými sousedy a návštěvníky všechny věci, které jsou pro ně zbytečné nebo se jim prostě už nehodí. A nejen věci z druhé ruky se budou prodávat. Na ulicích můžete smlouvat i u mnoha stánků s občerstvením. Amsterdam byste neměli opustit, aniž byste ochutnali místní sladkou specialitu – tompouce s lahodnou krémovou náplní. Největší pouliční trhy v Amsterdamu vypuknou během oslav Králova dne už v šest hodin ráno a budou končit až ve večerních hodinách.

Foto Jan Mottl
Foto Jan Mottl

V ulicích a parcích se můžete dát do tance při poslechu živé hudby i DJ’s. Nenechte si ujít ani Králův večer, který se koná v předvečer oslav. Nejlepší amsterdamské kluby a bary otevřou dveře všem, kdo se chtějí bavit. Budete tak mít možnost „mejdan“ protáhnout až do dalšího dne a vydat se z probdělé noci přímo do průvodu nebo na další party, která se koná ve slavném Cartelu – nonstop venkovním i vnitřním kempu.

Anebo se vydejte na projížďku na jedné z tisíce pestře zdobených lodí, brouzdajících napříč amsterdamskými kanály. Pokud nestihnete na nějakou z lodí naskočit nebo už budou všechny obsazené, nezoufejte, a vydejte se na roh Prinsengracht a Amstelveld, kde najdete skvělé místo k tomu, abyste mohli pozorovat průvod plovoucích člunů.

Poděl se o svůj názor

Související články