Adam Ondra posunul hranici lidských možností

4. 9. 2017 – Norsko, Evropa
Adam Ondra
Adam Ondra

3. září odpoledne Adam Ondra vylezl v norském Flatangeru nejtěžší sportovní cestu světa.

Doposud nejtěžší cesty měly obtížnost 9b+ a na celém světě jsou zatím jen tři. Všechny přelezl právě jen Adam Ondra, pouze španělskou cestu La Dura Dura zopakoval americký lezec Chris Sharma. Nyní Adam uskutečnil první přelez cesty s obtížností 9c, a tím pádem o nejtěžší cestu světa vůbec. 

Pracovní název cesty zní Project Hard a Adam ji navrtal už v roce 2013. Přípravě na její přelezení se intenzivně věnoval v loňském roce a celou letošní sezónu. V Norsku byl celkem sedmkrát, dohromady tam strávil několik měsíců a k tomu se od začátku roku věnoval specifickému tréninku. Úzce například spolupracoval i s fyzioterapeutem, připravoval se na konkrétní pohyby. V lezení jde o zcela nový přístup, který ukazuje nové možnosti.

To vše se sečetlo ve dvaceti minutách přelezu, na konci kterých byla nejtěžší cesta světa a nová hranice lidských i lezeckých možností. O těch chvílích Adam říká:

„Ráno jsem měl pocit, že je to prostě další den na Projektu. Nebyl ničím výjimečný. Bylo horko, ale vzduch byl svěží a suchý. Ale necítil jsem žádný tlak, psychicky jsem byl naprosto v pohodě a to bylo pro přelez klíčové. Na konci cesty, když jsem věděl, že jsem to dokázal, jsem pociťoval velmi zvláštní emoce. Ani jsem nedokázal zakřičet radostí, jen jsem tam visel v laně a v očích cítil slzy. Tolik radosti, úlevy, vzrušení najednou... Mnoho měsíců života sečteno ve 20 minutách lezení. Každá minuta tréninku, každá minuta strávená v Norsku za to stála. Ta cesta mě nikdy nepřestala bavit, i přes veškerý čas, který jsem s ní strávil. Bavila mě, když jsem ji nacvičoval, hledal ty správné kroky a pohyby a bavilo mě o to víc ji úspěšně dokončit.“

Po loňském úspěchu, kdy v rekordním čase zopakoval přelez legendární stěny Dawn Wall (na webu cestovatelů ZDE, ZDE a ZDE), český lezec Adam Ondra opět posunul hranice možností o kus dál.

GRATULUJEME!
GRATULUJEME!

Cesta se nachází v Norsku, v oblasti Flatanger přibližně tři hodiny jízdy severně od Trondheimu. Jde o cestu v mimořádně krásném a zajímavém místě. Celá cesta je vedena žulovou jeskyní Hanshelleren.

Mapa lokality

Poděl se o svůj názor

Související články